TETRA w służbie SAR

W Gdyni 18 grudnia 2017 r. odbyła się prezentacja systemu łączności TETRA dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR).

Niezależny od operatorów komórkowych system łączności cyfrowej udostępniła Energa. TETRA poprawi łączność pomiędzy jednostkami pływającymi oraz ich komunikację z Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym. Polska dołączy do Norwegii, Finlandii, Belgii, Litwy i Danii, które wykorzystują już system do ratowania życia na morzu.

System zaprojektowano tak, aby zapewniać łączność nawet w najtrudniejszych sytuacjach kryzysowych i awariach masowych (także podczas blackoutu). Impulsem do jego wdrożenia było przejście orkanu Ksawery w 2013 r., który doprowadził do braku zasilania u ponad 300 tys. klientów Energi.

Czytaj więcej: Energa pomoże ratować życie na morzu

O systemie TETRA mówią: Krystian Górski, zastępca dyrektora Departamentu Telekomunikacji w Energa Operator, Maciej Zawadzki, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Tomasz Lesiewicz, prezes zarządu Enspirion sp. z o.o. oraz poseł Dorota Arciszewska – Mielewczyk, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.