SMM 2016: Peace Boat

Podczas tegorocznych targów SMM w Hamburgu, 6 września 2016 r. towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL oraz organizacja pozarządowa Peace Boat podpisały porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) dotyczące projektu nowego ekologicznego statku wycieczkowego (Peace Boat Ecoship).

Peace Boat postanowił stworzyć projekt statku i zestaw specyfikacji, wykorzystując najnowsze, przyjazne dla środowiska i zgodne z restrykcyjnymi wymaganiami technologie. Pracę nad projektem z udziałem inżynierów i naukowców zainaugurowano już w 2014 w Hamburgu.

– Branża morska rozwija się w zawrotnym tempie, zwłaszcza w Azji Wschodniej, dlatego też ograniczenia szkodliwego wpływu na środowisko są tak bardzo ważne – mówił podczas prezentacji projektu na targach SMM 2016 Yoshioka Tatsuya, założyciel i dyrektor Peace Boat.

Ecoship to wycieczkowiec o napędzie hybrydowym, zasilany paliwem MDO, LNG, a także energią słoneczną i siłą wiatru. Jego napęd ma wykorzystywać odnawialne źródła energii na poziomie wcześniej w żegludze niespotykanym.

Aby poprawić efektywność, zmniejszyć ilość odpadów i szkodliwych emisji do środowiska, na pokładzie zainstalowane zostaną m.in. panele fotowoltaiczne o powierzchni 6 000 m2, dziesięć masztów wykorzystujących wiatr do napędu (również pokrytych panelami fotowoltaicznymi), systemy zamkniętego obiegu wody, systemy recyklingu i inne.

O nowym projekcie Peace Boat ecoship na targach SMM 2016 w Hamburgu w rozmowie z Portalem Morskim opowiada prezes zarządu DNV GL, Knut Ørbeck-Nilssen.