ORP Kormoran przekazany Marynarce Wojennej

O filmie

W piątek, 17 listopada 2017 r., po zakończonych badaniach kwalifikacyjnych oraz procedurach związanych z przekazywaniem prototypu nowoczesnego niszczyciela min wykonawca, stocznia Remontowa Shipbuilding SA przekazała 8 Flotylli Obrony Wybrzeża nowy niszczyciel min ORP Kormoran.

– W najbliższym czasie załogę czeka kolejne, tym razem czterodniowe szkolenie z obsługi pojazdu Double Eagle. Odbędzie się ono pod okiem przedstawicieli producenta – szwedzkiej firmy Saab – zapowiada cytowany przez portal polska-zbrojna.pl kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców, w którego skład wejdzie nowy okręt.

28 listopada w Gdyni, w asyście innych okrętów, na niszczycielu min zostanie podniesiona polska bandera. ORP Kormoran zastąpi w 13 Dywizjonie wysłużony ORP Mewa.

– Po raz pierwszy od dłuższego czasu polscy marynarze dostaną całkowicie nowy okręt, w dodatku – co również nie bez znaczenia – zbudowany w rodzimej stoczni – mówi kmdr por. Czesław Cichy, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w wypowiedzi udzielonej portalowi polska-zbrojna.pl.

– Pamiętam, że kiedy służyłem w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO, nasze załogi trochę z zazdrością przypatrywały się sprzętowi, który mieli do dyspozycji ich koledzy z zachodnich marynarek. Myślę, że po wejściu „Kormorana” do służby ta sytuacja się zmieni. Teraz to inni marynarze będą podziwiali nasz okręt i jego wyposażenie – dodaje kmdr por. Cichy.

Kategoria: Statki.

Tagi: bandera, Kormoran, niszczyciel min, okręt, Remontowa Shipbuilding i stocznia.

2 komentarze

  1. Można by powiedzieć wreszcie ! gdyby nie opóźnienie roczne w realizacji kontraktu, mam także zastrzeżenia do uzbrojenia jednostka jest porównywalna- co do wielkości i wyporności z rosyjskimi korwetami Bujan M i wydaje się ze nasz „trałowiec” mógłby mieć bogatsze środki „odstraszania” gdyż znając naszą smutną morską rzeczywistość to będzie wykorzystywany do patrolowania akwenów morskich jak typowy patrolowiec i jednostka wsparcia tyle że czym tu wspierać akcje morskie? jednym „wróblem II” ?

    Leszek, Lis 22, 2017 Odpowiedz

  2. Jak dla mnie to ma trochę śmieszne malowanie. Wygląda jakby część rufowa była dostawka osobnego klocka ☺

    Krzysztof, Lis 21, 2017 Odpowiedz


Dodaj komentarz