ORP Kormoran jak… Star Trek!

W piątek 7 kwietnia 2017 r. w 13. Dywizjonie Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety, świętowano rocznicę utworzenia tej jednostki. Jak co roku, tradycyjnie nie zabrakło bardzo licznych atrakcji, przygotowanych przez marynarzy specjalnie dla ponad tysiąca dzieci, przybyłych do portu, także tych najmłodszych. Wśród nich była jedna – szczególna.

Do nabrzeża Dywizjonu po raz pierwszy z kurtuazyjną wizytą przybił niszczyciel min ORP Kormoran. Na okręcie zbudowanym w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku, niebawem zostaną przeprowadzone tzw. testy kwalifikacyjne, stanowiące ostatnią fazę przed przekazaniem Marynarce Wojennej RP. ORP Kormoran będzie służyć właśnie w 13 Dywizjonie Trałowców, stacjonującym w Porcie Wojennym w Gdyni.

– Podczas badań wstępnych wprowadziliśmy prawie cztery tysiące zmian na tym okręcie – mówi komandor por. Piotr Sikora – co znacznie wydłużyło termin jego przekazania. Jednak te zmiany są bardzo ważne, a ten okręt będzie najnowocześniejszy na świecie w swojej klasie i wyporności. – Kormoran jest dla nas jak Star Trek, albo jak wejście w nadprzestrzeń, znane z Gwiezdnych Wojen – podkreśla dowódca 13. Dywizjonu Trałowców, który prywatnie jest fanem filmów science fiction. – Bardzo tu na niego czekamy.

Całą rozmowę z kmdr por. Piotrem Sikorą prezentujemy w materiale filmowym ukazującym rocznicowe świętowanie w Porcie Wojennym w Gdyni.