Norweski Statek Roku na SMM 2016

Tradycyjnie już podczas targów SMM w Hamburgu przyznano tytuł Norweskiego Statku Roku, nadawany przez czasopismo Skipsrevyen. Tym razem prestiżowym wyróżnieniem uhonorowano mały prom turystyczny Vision of the Fjords. Katamaran o napędzie hybrydowym zbudowała norweska stocznia Brødrene AA, a jego operatorem jest firma The Fjords.

Co zdecydowało o wyborze tej jednostki? Jaka jest jej charakterystyka i co wyróżnia ją na tle innych? Dlaczego armator zdecydował się zamówić statek o 30 proc. droższy od konwencjonalnego? Na czym polega polski wkład w jej powstanie?

O tym, a także o innych nowatorskich promach zbudowanych i przekazanych kilka lat wcześniej przez polską stocznię operatorowi Fjord1, o tym jak się sprawują i w jakich rejonach są eksploatowane, a także o perspektywach budowy kolejnych innowacyjnych promów na norweskie szlaki, rozmawialiśmy na targach SMM 2016 z Rolfem Sandvikiem dyrektorem firmy The Fjords (armatora statku Vision of the Fjords), a także Andre Hoysetem, dyrektorem Fjord1.