Norweski Statek Roku na SMM 2016

O filmie

Tradycyjnie już podczas targów SMM w Hamburgu przyznano tytuł Norweskiego Statku Roku, nadawany przez czasopismo Skipsrevyen. Tym razem prestiżowym wyróżnieniem uhonorowano mały prom turystyczny Vision of the Fjords. Katamaran o napędzie hybrydowym zbudowała norweska stocznia Brødrene AA, a jego operatorem jest firma The Fjords.

Co zdecydowało o wyborze tej jednostki? Jaka jest jej charakterystyka i co wyróżnia ją na tle innych? Dlaczego armator zdecydował się zamówić statek o 30 proc. droższy od konwencjonalnego? Na czym polega polski wkład w jej powstanie?

O tym, a także o innych nowatorskich promach zbudowanych i przekazanych kilka lat wcześniej przez polską stocznię operatorowi Fjord1, o tym jak się sprawują i w jakich rejonach są eksploatowane, a także o perspektywach budowy kolejnych innowacyjnych promów na norweskie szlaki, rozmawialiśmy na targach SMM 2016 z Rolfem Sandvikiem dyrektorem firmy The Fjords (armatora statku Vision of the Fjords), a także Andre Hoysetem, dyrektorem Fjord1.

Kategoria: Statki.

2 komentarze

  1. Jak widac Polak potrafi. Wiec jaka byla faktyczna przyczyna zamkniecia stoczni przez rzad. A przeciez mozna bylo rozdac akcje wsrod pracownikow i na pewno znalzl by sie ktos kto by je skupil i powstala by prywatna stocznia. W Szczecinie nie jest jus to mozliwe aby powrocic do teakiego stanu jak bylo przedtem. Szkoda, ze tak beztrosko zniszczono morskie znaczenie Szczecina. Kiedys najwiekszego portu na Baltyku. Reda pelna statkow. W porcie po 3 burta w burte. Powoli wszystko zamarlo razem z przemyslem stoczniowym. Czy mozna dzis mowic o morskim znaczeniu Szczecina?

    Henryk, Paź 11, 2016 Odpowiedz

  2. Dzięki tej relacji przypomniałem sobie klimat znanych mi osobiście norweskich fiordów. Bardzo ciekawy projekt nagrodzonej, futurystycznej nieco, jednostki. No i pozytywne spojrzenie w przeszłość z polskimi elementami jakim są promy dostarczone przez REMONTOWA Shipbuilding. Oczywiście w nagrodzonym projekcie odnotować należy polskie ślady.

    Stanisław, Wrz 16, 2016 Odpowiedz


Dodaj komentarz