Nor-Shipping 2017: Ile morza w Vistalu

Jednym z polskich wystawców podczas tegorocznych targów morskich Nor-Shipping w Lillestrøm w Norwegii była spółka Vistal Gdynia SA. Produkty firm Grupy Vistal, znanego producenta wielkogabarytowych, specjalistycznych konstrukcji stalowych od wielu lat są obecne także na rynku norweskim.

Jak informuje spółka, w I kwartale 2017 roku Grupa Vistal wypracowała przychody wynoszące 105,6 mln zł, co stanowi wzrost o 30% rok do roku. Zysk netto Grupy w I kw. 2017 roku wyniósł 4,4 mln zł wobec 4,8 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na spadek rentowności – jak informuje Grupa Vistal w komunikacie – miały wpływ m.in. niekorzystne warunki na światowym rynku oli&gas.

Na koniec marca 2017 r. jej portfel zamówień osiągnął  476,2 mln zł, tym samym Grupa odnotowała wzrost wartości portfela zleceń o 26,4% rok do roku, a 67%, podpisanych umów zostanie zrealizowana w 2017 roku. Stopniowo zwiększa ona aktywność w projektach realizowanych w ramach generalnego wykonawstwa.

Niedawno Vistal Gdynia SA podpisała umowę na wykonanie konstrukcji stalowej mostu Sandsøysund, który połączy nową drogą wyspy Grytøya i Sandøy w krainie Lofotów. Obiekt mostowy o łącznej masie 1344 t i długości 300 m jest największym przewidzianym w projekcie ”Bjarkøyforbindelsene”. Konstrukcja mostu zostanie przetransportowana z Gdyni drogą morską w trzech elementach. W 2013 roku Vistal Gdynia SA dostarczyła podobny obiekt dla tego samego klienta do Gryllefjord na północno-zachodnim wybrzeżu Norwegii.

O zmianach na rynku, w tym także norweskim i związanych z tym nowych wyzwaniach dla firmy, podczas targów Nor-Shipping 2017 rozmawiamy z Robertem Ruszkowskim, prezesem zarządu Vistal Offshore sp. z o.o.