Holownik Bolko zwodowany

O filmie

W Gdańsku, w stoczni Remontowa Shipbuilding SA należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding, 8 października 2018 r. zwodowano nowy holownik dla Marynarki Wojennej. To pierwsza z serii sześciu jednostek tego typu, o numerze budowy 860/1, budowana na potrzeby polskiej floty. Wszystkie mają wejść do służby do końca 2020 r.

– Są w życiu marynarzy chwile, które zapadają w pamięć i przechodzą do annałów Marynarki Wojennej. Jesteśmy dzisiaj świadkami takiej uroczystości – powiedział w trakcie wodowania inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Jarosław Ziemiański.

Prototypowej jednostce nadano imię Bolko, a jej matką chrzestną została Honorata Hyżyk – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza w Lesznie.

Holownik przejdzie teraz kolejną fazę wyposażenia, następnie serię prób na uwięzi, a potem prób zdawczo-odbiorczych. Po przekazaniu MW, wejdzie do służby w 12 Dywizjonie Trałowców. 8 Flotylla posiada w tej chwili cztery holowniki, a każdy z nich ma ponad 25 lat.

Nowe jednostki pomocnicze będą wyróżniały się wysoką manewrowością (zapewnioną przez pierwsze w MW RP pędniki azymutalne) i kompaktową budową. Klasa lodowa pozwoli również na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Na ich pokładzie otwartym możliwy będzie transport ładunków o łącznej masie do 4,0 t i uciągu 35 t. Autonomiczność jednostek wynosi 5 dni.

Kontrakt na zaprojektowanie i budowę przez stocznię Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku sześciu holowników dla Marynarki Wojennej podpisano w czerwcu 2017 roku. Umowa miała wartość 283,4 mln zł brutto i została zawarta w ramach projektu „zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pod kryptonimem Holownik”.

Kategoria: Statki i Stocznie.

Tagi: 8 Flotylla, Bolko, holownik, MW RP, nowe jednostki, pędniki azymutalne, Remontow Shipbuilding i wodowanie.

4 komentarze

 1. Nie spodziewałem się, że pod władzą PISu będą wodowane okręty nazwane na cześć byłego prezydenta Lecha Wałęsy.

  witold, Gru 29, 2018 Odpowiedz

 2. Czy w Polsce żadna uroczystość, nawet w prywatnej firmie, nie może się odbyć bez sukienkowych? Ciekawe ile to kosztuje…

  Paweł, Paź 15, 2018 Odpowiedz

  • Leszek „Flaszka” Głódż nie odpuścił by takiej okazji.
   To co prawda „tylko” holownik ale zbudowano go w 16 miesięcy co na to Stocznia Wojenna PGZ z Radomia ?

   maciek, Paź 20, 2018 Odpowiedz

 3. Ciekawe kto projektowal ;-)?

  PB, Paź 10, 2018 Odpowiedz


Dodaj komentarz