Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2015

Relacja TV z Forum Gospodarki Morskiej, które odbyło się 9 października 2015 r. w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni.

Impreza, odbywająca się nieprzerwanie od 2001 roku, po raz pierwszy była całkowicie poświęcona gospodarce morskiej. Forum miało formę otwartych paneli tematycznych („Przemysły Morskie”, „Porty Morskie”, „Logistyka Morska”, oraz „Ship Management”), a zaangażowani do rozmów praktycy biznesu z poszczególnych branż morskich, a także przedsiębiorcy i naukowcy, zapewnili rzeczowy charakter dyskusji przy jednoczesnej swobodnej wymianie poglądów i pomysłów.

Obok dużych firm działających w przemyśle stoczniowym coraz większą rolę odgrywają także mniejsze podmioty, dostarczające dużym graczom zarówno coraz bardziej zaawansowane produkty jak i specjalistyczne usługi. Rozwija się przemysł portowy i logistyczny. Dla rozwoju operatorów terminali towarowych, a więc i samych portów niezbędne są jednak zarówno szybkie inwestycje infrastrukturalne jak i przejrzyste oraz jednoznaczne przepisy prawa. Stosunkowo nowym i rokującym duży potencjał wzrostu rodzajem działalności jest zarządzanie statkami. Polska z uwagi na wysoko wykwalifikowane i doświadczone kadry jak i wyspecjalizowane firmy może i powinna odgrywać coraz większą rolę w światowej branży ship managementu. O tych i innych zagadnieniach mówią: Lider Forum Gospodarki Morskiej Sławomir Kalicki, liderzy paneli: Przemysłów Morskich – Jerzy Czuczman, Portów Morskich – Krzysztof Szymborski i Ship Managementu: Piotr Masny oraz radca prawny Rafał Czyżyk.