El-Mellah podniósł banderę

W sobotę, 21 października 2017 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku, należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding podniesiono banderę na żaglowcu szkolnym El-Mellah zbudowanym dla Marynarki Wojennej Algierii.

Uroczystość uświetnili najwyżsi rangą dyplomaci i dowódcy sił zbrojnych, m.in. ambasador Algierii w Polsce Salah Lebdioui, attaché obrony Kenani Benzerga i liczna delegacja sił zbrojnych Algierii pod przewodnictwem generała Saad Mekhneche.

El-Mellah, to jeden z najszybszych żaglowców szkolnych na świecie zbudowała stocznia Remontowa Shipbuilding. Ma służyć kadetom Akademii Marynarki Wojennej w Tamenfoust do doskonalenia rzemiosła morskiego i szkolenia w zakresie nawigacji. Zaprojektował go Zygmunt Choreń. Trójmasztowa fregata z ożaglowaniem rejowym ma długość 110 m i szerokość 14,5 m. Powierzchnia ożaglowania wynosi 3000 m² zapewniając prędkość pod żaglami do 17 węzłów (przy wietrze 6° B). Załoga to 222 ludzi (w tym 120 kadetów). Najwyższy, środkowy maszt ma wysokość 54 m, a w trzecim mieści się przewód kominowy.

Algierscy kadeci szkolili się przez prawie rok w Akademii Morskiej w Gdyni, w tym m.in. na żaglowcu Dar Młodzieży. Na połowę listopada zaplanowano wypłynięcie żaglowca El-Mellah i rejs do portu przeznaczenia w Algierii.