Bilion dolarów na stole!

O filmie

Dominującym tematem trzeciego dnia ósmej edycji imprezy branży transportowo – logistycznej Transport Week, która odbywała się od 6 do 8 marca 2018 r. w Gdańsku była rola Nowego Jedwabnego Szlaku oraz inicjatywy „One Belt, One Road” w rozwoju korytarzy transportowych. Uczestnicy konferencji dyskutowali, czy jest to szansa na dalszy rozwój dla bałtyckiego i europejskiego sektora logistycznego, w tym polskich portów.

Jak podkreślano w trakcie konferencji, Chiński Bank Rozwoju (China Development Bank) chce zainwestować w rozwój infrastruktury transportowej Nowego Jedwabnego Szlaku nawet bilion dolarów.

W 2017 roku liczba pociągów towarowych kursujących z chińskiego Chengdu do Europy przekroczyła 1000 składów, czyli podwoiła się w stosunku do roku 2016. Chengdu, jedno z największych ośrodków handlowych w południowozachodnich Chinach ma trzy połączenia kolejowe do Europy, jedno z nich  – do Łodzi, aspirującej do roli hubu, skąd chińskie towary mogą być dystrybuowane do innych krajów europejskich.

Jako rolę odegrać może Polska w wykorzystaniu potencjału oferowanego przez Jedwabny Szlak, także w kontekście połączeń kolejowych? Czy będziemy potrafili przyciągnąć te inwestycje i skorzystać na inicjatywie  „Jednego Pasa, Jednego Szlaku”?

Podczas Transport Week 2018, tę tematykę przybliżają nam: Andrzej Urbaś, specjalista ds. marketingu Actia Forum oraz Przemysław Myszka, redaktor naczelny „Baltic Transport Journal”.

Kategoria: Morze.

Tagi: Actia Forum, Chengdu, inwestycje, Jedwabny Szlak, One Belt, One Road, połączenia kolejowe i Transport Week.

5 komentarzy

 1. Czy ten ‚bilion’ to nie przypadkiem z angielskiego czyli miliard?

  Aleksander, Kwi 15, 2018 Odpowiedz

  • Facet w klipie mówi wyraźnie: „trylion dolarów”. Więc z ang. chodzi właśnie dokładnie o bilion.

   Maks, Kwi 22, 2018 Odpowiedz

 2. A po co .ale. przenysl samochodowy lokalt na dwa lata ….pozdrawiam. ..

  Skowroński Stanisław, Kwi 09, 2018 Odpowiedz

 3. Nie ma takiej liczby jak billion, miliard to tak.

  Tomasz, Kwi 05, 2018 Odpowiedz

  • bilion to 1000 miliardów, matematyku 🙂

   Barbarus, Maj 23, 2019 Odpowiedz


Dodaj komentarz