Bilion dolarów na stole!

Dominującym tematem trzeciego dnia ósmej edycji imprezy branży transportowo – logistycznej Transport Week, która odbywała się od 6 do 8 marca 2018 r. w Gdańsku była rola Nowego Jedwabnego Szlaku oraz inicjatywy „One Belt, One Road” w rozwoju korytarzy transportowych. Uczestnicy konferencji dyskutowali, czy jest to szansa na dalszy rozwój dla bałtyckiego i europejskiego sektora logistycznego, w tym polskich portów.

Jak podkreślano w trakcie konferencji, Chiński Bank Rozwoju (China Development Bank) chce zainwestować w rozwój infrastruktury transportowej Nowego Jedwabnego Szlaku nawet bilion dolarów.

W 2017 roku liczba pociągów towarowych kursujących z chińskiego Chengdu do Europy przekroczyła 1000 składów, czyli podwoiła się w stosunku do roku 2016. Chengdu, jedno z największych ośrodków handlowych w południowozachodnich Chinach ma trzy połączenia kolejowe do Europy, jedno z nich  – do Łodzi, aspirującej do roli hubu, skąd chińskie towary mogą być dystrybuowane do innych krajów europejskich.

Jako rolę odegrać może Polska w wykorzystaniu potencjału oferowanego przez Jedwabny Szlak, także w kontekście połączeń kolejowych? Czy będziemy potrafili przyciągnąć te inwestycje i skorzystać na inicjatywie  „Jednego Pasa, Jednego Szlaku”?

Podczas Transport Week 2018, tę tematykę przybliżają nam: Andrzej Urbaś, specjalista ds. marketingu Actia Forum oraz Przemysław Myszka, redaktor naczelny „Baltic Transport Journal”.