Złote Kotwice Baltexpo 2023

Tradycyjnie, dźwięk dzwonu okrętowego, 10 października oznajmił rozpoczęcie Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji Baltexpo 2023. To już 22. edycja tego największego i najstarszego wydarzenia branży morskiej w Polsce, ale po raz pierwszy zorganizowanego przez Międzynarodowe Targi Gdańskie – nowego właściciela marki.

Tradycją imprezy są nagrody Złotych Kotwic, przyznawane firmom oraz instytucjom, których działania i osiągnięcia mają znaczący wpływ na rozwój gospodarczy.

Nagrody w kategoriach: Przemysł Okrętowy, Offshore, Infrastruktura, Militaria, Innowacja oraz dwóch kategoriach specjalnych: Startup oraz Osobowość Gospodarki Morskiej przyznała Kapituła konkursu, w skład której wchodzą eksperci gospodarki morskiej i przemysłu okrętowego.

W kategorii Przemysł Okrętowy, nagrodzono stocznię Crist za budowę specjalistycznej jednostki do instalacji tunelu podwodnego pomiędzy Niemcami, a Danią (Fehmarnbelt Link).

Wyróżniono Stocznię Szczecińską „Wulkan” za utworzenie nowego ośrodka do montażu i przeładunku komponentów dla Morskiej Energetyki Wiatrowej o macie do 4500 ton, a także pierwszy w Polsce certyfikat dla firmy w zakresie powłok antykorozyjnych FROSIO.

W kategorii Offshore tryumfował Uniwersytet Morski w Gdyni, który doceniono za edukację i badania obejmujące energetykę odnawialną, monitoring, nawigację, bezpieczeństwo i ratownictwo w transporcie morskim na obszarach morskiej energetyki wiatrowej.

Wyróżnienie przyznano spółce Elektryka Morska za budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego w Szczecinie.

Złota Kotwica w kategorii Infrastruktura przypadła ex aequo Urzędom Morskim w Szczecinie i Gdyni. Pierwszy nagrodzono za modernizację toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m. Natomiast placówkę w Gdyni doceniono za modernizację układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku.

Złota Kotwica w kategorii Militaria trafiła do stoczni Remontowa Shipbuilding za przekazanie polskiej Marynarce Wojennej seryjnych niszczycieli min OORP Albatros i Mewa.

W kategorii Innowacja nagrodzono firmę Mapalu za obwodowy ster strumieniowy, odpowiadający na problem nieefektywnego wykorzystywania sterów strumieniowych stosowanych obecnie w jednostkach pływających oraz negatywnych skutków ich oddziaływania na środowisko morskie.

Złota Kotwica w kategorii Osobowość Gospodarki Morskiej, za udaną kontynuację rozwoju największej polskiej grupy stoczniowej, zgodnie z wizją jej założyciela – śp. Piotra Soyki, Kapituła przyznała Adamowi Ruszkowskiemu, prezesowi zarządu Remontowa Holding S.A.

O targach Baltexpo mówi organizator, prezes MTG S.A. Andrzej Bojanowski, a także laureaci „Złotych Kotwic”: prezes Remontowa Holding S.A. Adam Ruszkowski, Dariusz Jaguszewski, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor UMG, Jacek Milewski, członek zarządu Crist S.A., Wojciech Zdanowicz, dyrektor UM w Szczecinie oraz kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor UM w Gdyni.

Więcej:

Dźwiękiem dzwonu okrętowego rozpoczęto Targi Baltexpo 2023

Złote Kotwice wręczone!