Zawodowcy z Kłanina

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Kłaninie, zainaugurowano nowy rok szkolny. W uroczystości z udziałem m.in. poseł Doroty Arciszewskiej – Mielewczyk, przewodniczącej Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej, prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, przedstawicieli pomorskiego urzędu marszałkowskiego, władz powiatu puckiego, policji i Straży Granicznej, uczestniczyli także reprezentanci firm stoczniowych, Piotr Soyka, prezes Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING, Krzysztof Siedlikowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Stoczni Remontowej NAUTA oraz prezes jej zarządu – Sławomir Latos.

Szkoła o 71-letniej tradycji, która początkowo kształciła w zawodach rolniczych, a ostatnio także przygotowuje kandydatów do pracy w rzemiośle, hotelarstwie, czy służbach mundurowych, dwa lata temu, przy wsparciu Stoczni NAUTA otworzyła klasę o profilu okrętowym. W tym roku w jej szeregi wstąpił drugi rocznik uczniów, nad którymi patronat objęła grupa REMONTOWA HOLDING, fundując plecaki i wyprawki szkolne.

W zespole szkół działa bowiem szkoła branżowa, która w klasie o profilu okrętowym kształci specjalistów w zawodzie monter kadłubów okrętowych, o specjalizacji spawacz.

– Drugi raz z rzędu przyjęliśmy do klasy ponad 20 uczniów – mówi dyrektor szkoły Aldona Czerwińska i przyznaje, że młodych kuszą dobre zarobki i gwarancja zatrudnienia w stoczniach. Nie byłoby tego, gdyby nie inicjatywa stoczni. Nie mieliśmy w szkole specjalistów, możliwości dydaktycznych, ani warsztatowych, aby taką edukację prowadzić. Na terenie stoczni odbywa się kształcenie teoretyczne, uczniowie mają praktyki. Stocznia kładzie też duży nacisk na aspekt wychowawczy, na odbudowywanie etosu, który na tych terenach był silnie zakorzeniony w tradycji rodzinnej.

O idei powstania klasy, wsparciu stoczni i potrzebie kształcenia wysokiej klasy zawodowców dla potrzeb branży w Polsce mówią: Dyrektor szkoły Aldona Czerwińska, przewodniczący Rady Nadzorczej stoczni NAUTA Krzysztof Siedlikowski, prezes zarządu REMONTOWA HOLDING Piotr Soyka oraz Iwona Domachowska, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Promocji w Starostwie Puck.