Wystawa „STOCZNIA” w Gdańsku

„STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto”, to tytuł nowej wystawy czasowej, którą 15 lipca 2022 r. otwarto w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Nie jest to typowa wystawa o statkach, ani o przemyśle stoczniowym. To bardziej ekspozycja, ukazująca różnorakie aspekty funkcjonowania stoczniowych zakładów przemysłowych na terenie Gdańska, ich wpływ – polityczny, społeczny, a także kulturowy – na rozwój i przemiany miasta na przestrzeni ostatnich 150 lat. To historia, opowiedziana przez zespół kuratorski ECS, który nad zawartością i formą wystawy pracował od ponad dwóch lat.

Na wystawie prezentowanych jest 240 eksponatów, udostępnionych ze zbiorów 50 różnych instytucji, m.in.: narzędzia pracy i ubrania stoczniowców, plakaty, dyplomy zakładowe, legitymacje czy model statku, a także sztuka, która ilustruje temat. Wszystko wzbogacone zdjęciami, filmami i multimediami, które mają przemówić do turystów zwiedzających ECS, także zagranicznych, nieobeznanych z tym przemysłem.

Integralnym elementem wystawy jest multimedialne stanowisko, zadedykowane śp. Prezesowi Piotrowi Soyce, a także jego Ojcu – Henrykowi, który w 1952 roku, jako główny inżynier Stoczni Gdańskiej był sygnatariuszem aktu założycielskiego Gdańskiej Stoczni Remontowej. Znajduje się ono zaraz na początku trasy zwiedzania, przy wejściu głównym na wystawę w Ogrodzie Zimowym. Działalność grupy Remontowa Holding, „Stoczni, która wciąż żyje”, ilustrują tu m.in. specjalnie przygotowane: prezentacja tekstowo – zdjęciowa oraz film.

Wystawę czasową „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Ludzie” można zwiedzać w ECS codziennie, do końca września 2023 roku.

Czytaj więcej:

Stocznia, Człowiek, Przemysł, Miasto. W ECS otwarto nową wystawę czasową