Wodowanie statku zaopatrzeniowego dla Grenlandii

22 kwietnia 2015 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding zwodowano kadłub nowoczesnego, arktycznego statku zaopatrzeniowego o numerze budowy B203/2. Jest to jeden z 5 statków budowanych jest na zamówienie Royal Arctic Line AS o różnej pojemności transportowej. Ich głównym zadaniem jest usprawnienie infrastruktury morskiej wzdłuż wybrzeży Grenlandii i Danii.

Jako jedne z pierwszych na świecie będą one spełniać wymogi najnowszej klasy PC5 oraz PC6 (Polar Class). Ich wspólną cechą będzie wzmocniona konstrukcja kadłuba umożliwiająca pracę w ekstremalnie trudnych warunkach żeglugi arktycznej, w rejonach pokrytych grubą krą lodową przy temperaturach sięgających do minus 35 stopni Celsjusza.

Wodowany statek, który otrzyma nazwę Jonathan Arctica jednorazowo będzie mógł przewozić 108 kontenerów. Prace załadowcze usprawniać będą dwa dźwigi umieszczone na pokładzie umożliwiające samodzielne ładowanie kontenerów bez konieczności użycia sprzętu portowego. Po zakończeniu budowy, zajmie on miejsce dowozowego statku Pajuttaat, będącego w eksploatacji od 1979 roku.

Materiał zawiera wypowiedź prezesa Royal Arctic Line Jensa Andersena.