Targi SMM 2014 – ekologia w żegludze. Relacja tv

We wrześniu 2014 w Hamburgu odbywały się targi SMM.  Na zwiedzających czekało 12 wielkich hal wystawienniczych o łącznej powierzchni ponad 90 tysięcy metrów kwadratowych, a w nich 2141 wystawców, wśród których 62 procent stanowiła oferta światowych stoczni, a resztę – ekspozycja producentów wyposażenia okrętowego oraz innych usług.

W Hamburgu wystawiały się zarówno wielkie koncerny, duże i średnie firmy jak i tzw. start-upy. Poraz pierwszy każdy z pięciu dni targów poświęcony był innemu tematowi przewodniemu, a były to kolejno: finansowanie shippingu, ochrona środowiska naturalnego, bezpieczeństwo na morzu, perspektywy sektora offshore oraz rekrutacja i kształcenie kadr morskich. Jednak główym motywem targów była innowacyjność w przemyśle okrętowym oraz ochrona środowiska naturalnego, w tym także optymalizacja kosztów żeglugi oraz zmniejszenie jej negatywnego wpływu na otoczenie.

Wiele prezentowanych na targach produktów i usług związanych było z wchodzącymi niedługo w życie przepisami, które wymuszą ograniczanie emisji szkodliwych substancji wytwarzanych przez statki do atmosfery. Nowe technologie i rozwiązania w dziedzinie zwiększania efektywności napędów i redukcji zużycia paliwa przez statki zaprezentowało kilku czołowych producentów silników okrętowych.

PortalMorski.pl był jednym z Partnerów Medialnych targów SMM. Przedstawiamy relację filmową z tego wydarzenia, prezentującą główne trendy i tendencje w światowym przemyśle okrętowym i żegludze.