Stępka drugiego okrętu SIGINT

23 stycznia 2024 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku położono stępkę pod budowę drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej.

Na okręcie, który otrzyma imię Henryk Zygalski zakończono już etap obróbki prefabrykacji wstępnej kadłuba i rozpoczęto montaż poszczególnych elementów jednostki w całość.

To już drugi okręt SIGINT (Signal Intelligence), budowany w ramach programu Delfin. Stępkę pierwszego z nich, który otrzyma nazwę ORP Jerzy Różycki, położono 27 lipca 2023 roku. Remontowa Shipbuilding realizuje kontrakt na zaprojektowanie, budowę, dostawę i wsparcie logistyczne dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego, podpisany w listopadzie 2022 roku pomiędzy Agencją Uzbrojenia, a koncernem Saab, który zlecił wykonanie tych jednostek polskiej stoczni.

– Jestem bardzo dumny z postępów w budowie. Jednostki te będą wyposażone w najnowocześniejsze systemy, które pozwolą zwiększyć zdolności obronne nie tylko na Bałtyku. Ufam, że dzięki nim już wkrótce marynarze i żołnierze będą mogli zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo – podkreślał w Gdańsku stojący na czele licznej szwedzkiej delegacji  wiceprezes Saab Kockums Lars Brännström.

Podczas uroczystości, w sekcję denną okrętu wspawano pamiątkową monetę. Podpisano także protokół potwierdzający położenie stępki.

Więcej:  Położono stępkę pod drugi z serii okręt rozpoznania radioelektronicznego