Sołdek i jego czasy

W świeżo wyremontowanych ładowniach statku-muzeum Sołdek powstała zupełnie nowa wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”. Udostępniono ją zwiedzającym 9 października 2021 r.

Sołdek jest pierwszym po II wojnie światowej, zbudowanym w Polsce rudowęglowcem. Obecnie statek-muzeum jest w zasobach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i od ponad 30 już lat służy przy nabrzeżu Ołowianki mieszkańcom i turystom odwiedzającym to miasto – rocznie odwiedza go około 60 tys. osób.

Tym wydarzeniem wieńczymy ciąg prac, które składały się z dużego remontu w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA – mówił dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. – Już podczas tego remontu przygotowywaliśmy wnętrza, okablowanie i światła do tego, aby w miesiącach wiosennych i letnich przygotowywać w nich wystawę stałą.

Na wystawie wykorzystano nowoczesne środki multimedialne. Są też gabloty z węglem i rudą żelaza, które statek przez dekady transportował. Dla osób, które mają kłopoty z chodzeniem, przygotowano interaktywne stanowisko wirtualnego zwiedzania, umieszczone w holu Spichlerzy na Ołowiance.

O nowej wystawie w rozmowie z Portalem Morskim mówią jego dyrektor dr Robert Domżał oraz Wojciech Nadolski, kierownik Biura Okrętowego NMM.

Czytaj więcej: Nowa wystawa w wyremontowanych ładowniach Sołdka