Sekretariat ds. Morskich już działa!

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie, 9 lutego 2017 r. ogłoszono oficjalne rozpoczęcie działalności Sekretariatu ds. Morskich, w formacie 16+1.

Powołanie jednostki nastąpiło z inicjatywy MGMiŻŚ. Jej zadaniem jest koordynacja współpracy pomiędzy 16. państwami Europy i Chinami w zakresie spraw morskich. Koordynacja będzie dotyczyła współpracy politycznej, gospodarczej, a w szczególności współpracy portów.

Wśród krajów europejskich reprezentowanych w Sekretariacie są: Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Węgry oraz Polska, która jest największym państwem europejskim biorącym udział w tym projekcie.

O planach i zadaniach nowo powołanej jednostki i związanych z tym oczekiwaniach rozmawiamy z: Markiem Gróbarczykiem, ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Michałem Kołodziejskim, dyrektorem Departamentu Azji i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Łukaszem Greinke, prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA.