Rozpoczęcie budowy promów dla Estonii

20 lutego 2015 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. z grupy Remontowa Holding odbyło się cięcie pierwszych blach do budowy pierwszego z serii dwóch nowoczesnych promów pasażersko-samochodowych zamówionych przez estońskiego armatora Port of Tallinn. W uroczystości udział wzięła Minister Gospodarki i Infrastruktury Estonii – Urve Palo, jak również przedstawiciele armatora oraz Remontowa Holding S.A.

Kontrakt na budowę promów realizowany jest w wyniku rozstrzygnięcia przetargu, ogłoszonego w 2014 roku. Zakontraktowane promy będą najnowocześniejszymi  jednostkami  z napędem konwencjonalnym w basenie Morza Bałtyckiego. Projekt statku zakłada możliwość ewentualnej zmiany napędu na paliwo LNG.

Port Tallinn jest obecnie największym ośrodkiem obsługującym ruch towarowo-pasażerski w Estonii. Zwiększenie i unowocześnienie posiadanej floty stało się jednym z kluczowych elementów mających usprawnić połączenia wzdłuż zachodniego wybrzeża Estonii. Budowane promy zabierać będą na pokład 150 samochodów osobowych oraz 700 pasażerów. Zbudowane zostaną pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Det Norske Veritas (DNV GL).