Rozładunek suwnicy w stoczni Remontowa Shipbuiding w Gdańsku

We wtorek 10 lutego 2015 do stoczni Remontowa Shipbuilding, należącej do grupy Remontowa Holding w Gdańsku przetransportowano samojezdną suwnicę bramową typu Mobilift TE/300, która została zakupiona od Stoczni Gdańsk.

Producentem suwnicy jest Michielotto Group z Cittadella-Padova we Włoszech. W roku 2011 została kupiona przez Stocznią Gdańsk, która wówczas inwestowała w rozbudowę swojej infrastruktury przemysłowej. Służyła do scalania i obracania sekcji przed halą prefabrykacji K1. Obecnie będzie pracować w stoczni Remontowa Shipbuilding na płycie montażowej, na której konstruowane są nowe statki.

Suwnica wyposażona jest w napęd spalinowo-hydrauliczny. Porusza się na 32 ogumionych kołach (4 grupy po 8 kół), z których 16 może wykonywać skręty o ± 20 stopni. Jest także wyposażona w hydrauliczny system kompensacji drgań, który stabilizuje ją nawet podczas ruchu na nierównym podłożu. Łączne dopuszczalne obciążenie robocze (DOR) wynosi 300 ton, posiada dwa wózki z hakami o unosie po 150 ton mogące pracować oddzielnie lub w tandemie.

Suwnica załadowana na nabrzeżu kaszubskim Stoczni Gdańsk przypłynęła do miejsca rozładunku – nabrzeża stoczni Remontowa Shipbuilding  – naprzeciwko płyty montażowej, na której znajduje się kadłub budowanego w stoczni statku PSV we wtorek 10 lutego rano.

W wielogodzinnej operacji przetransportowania jej na ląd uczestniczyli pracownicy firmy Trend Projekt z Pruszcza Gdańskiego oraz stoczniowcy Remontowa Shipbuilding.