Rób karierę w branży morskiej!

Na zakończenie 22. Międzynarodowych Targów i Konferencji Morskich Baltexpo, 12 października 2023 r. hale wystawiennicze Amberexpo zapełniły się młodzieżą w ramach Dnia Kariery.

Kilka tysięcy uczniów i studentów szkół i kierunków morskich na uczelniach miało okazję zapoznać się z ofertą praktyk zawodowych, staży i pracy w stoczniach, biurach projektowych, portach, przedsiębiorstwach żeglugowych i innych firmach oraz instytucjach gospodarki morskiej. Można się była także zapoznać z ofertą szkoleń i specjalistycznych kursów, a nawet odbyć próbną rozmowę kwalifikacyjną.

Zobacz także FOTORELACJĘ.

Na scenie głównej odbywały się prezentacje firm, a wolontariusze – przewodnicy oprowadzali grupy młodzieży po ekspozycjach targowych, na których przedstawiciele działów HR poszczególnych firm odpowiadali na pytania i prezentowali możliwości zatrudnienia i rozwoju kariery w branży morskiej, a także wymagania dla kandydatów do pracy.

Temu celowi służyła również konferencja pt. „Możliwości kształcenia akademickiego i zawodowego w świetle potrzeb branży”, która odbyła się tego dnia. Celem dyskusji była analiza i ocena potencjałów zmian edukacji zawodowej.

Jak zachęcić młodzież do kreowania wspólnie innowacyjnych kierunków rozwoju kariery zawodowej i przekonania do szkół branżowych? Jakie jest zapotrzebowanie na kadry techników specjalistów przy projektach offshore? Czy pakiety szkoleń u przyszłych pracodawców mogą zmienić postrzeganie tego biznesu przez młodych? Jak dotrzeć i wiarygodnie przedstawić opowieść o innowacjach w sektorze morskim: techniki i technologii stoczniowej, nawigacji kosmicznej, energetyce morskiej – nowych technologiach i trendach? O tym rozmawiali przedstawiciele szkół i uczelni morskich, a także samorządu, który odpowiada za szkolnictwo.

O Dniu Kariery Baltexpo oraz perspektywach pracy i rozwoju w branży morskiej mówią: Andrzej Bojanowski – prezes MTG S.A., Damian Orzeł – Kierownik Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Ryszard Dombrowski – Dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, Krzysztof Książek z Działu Kadr Gdańskiej Stoczni „Remontowa” S.A., dr Paweł Trawicki z Uniwersytetu Gdańskiego, a także – młodzi kandydaci do pracy na morzu.