Remontowa Shipbuilding – 1010 wodowanie!

27 marca 2018 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku, odbyło się 1010 wodowanie. Tym razem z pochylni bocznej zwodowano kadłub statku rybackiego dla norweskiego odbiorcy Westcon Yards AS.

To pierwszy z dwóch trawlerów, budowanych w tym roku dla tego klienta, przeznaczonych do połowu okrężnicą oraz włokiem ryb pelagicznych, takich jak śledź, makrela i błękitek, głównie na Morzu Północnym i Północnym Atlantyku.

Połowy będą mogły się odbywać za pomocą włoka pelagicznego (sieci ciągnionej za statkiem, nie po dnie lub nie blisko dna) albo przy użyciu okrężnicy, czyli sieci o matni zamykanej wokół ławicy i ściąganej (zamykanej) od dołu. Z zamkniętej, przy burcie statku, sieci wybiera się ryby zazwyczaj za pomocą pompy rybnej.

To wodowanie otwiera program produkcyjny stoczni, której portfel zamówień obejmuje kontrakty do końca 2021 roku. Zawiera 12 w pełni wyposażonych statków i okrętów (dwa niszczyciele min projektu Kormoran II, sześć holowników dla Marynarki Wojennej RP, dwa promy elektryczne dla Transport for London, dwa statki wielozadaniowe dla Urzędów Morskich) nie licząc dodatkowych – częściowo wyposażonych jednostek, budowanych przez stocznię.