Rekord w liczbie promów pobity!

O filmie

Niedziela, 4 lutego br. Mont St Michel, Baltic Princess, Stena Scandinavica, Spirit of British Columbia, Stena Spirit, Princess Anastasia, Barfleur… siedem promów pasażersko – samochodowych w jednym czasie w dokach i przy nabrzeżach Gdańskiej Stoczni Remontowa SA. Ponad tydzień wcześniej był także Pride of Rotterdam (opuścił stocznię 25 stycznia br.) i Finnwave – prom towarowy typu ro-ro, drugi z serii statków tego typu przedłużanych w tej stoczni (opuścił ją 23 stycznia br.).

Taki widok jest dość rzadki nawet w innych czołowych stoczniach europejskich, nie mówiąc już o Polsce. To także rekord w najnowszych dziejach największej polskiej i jednej z największych w Europie stoczni, w której nie było dotąd nagromadzenia takiej liczby jednostek tego typu w jednym czasie, reprezentujących sześciu czołowych światowych armatorów.

Ale taka liczba promów remontowanych lub przebudowywanych w jednej stoczni, to także prawdziwa gratka dla miłośników tych statków, których tak w Polsce jak i w całej Europie nie brakuje. To wielotysięczna społeczność entuzjastów, zgrupowanych na internetowych forach dyskusyjnych i w mediach społecznościowych. Praktycznie każdy średni i duży operator promowy (tak jak i wielu małych) ma swój fanpage lub dedykowaną mu grupę dyskusyjną (nierzadko niejedną).

A do stoczni Remontowa SA zawinęły nie tylko największe jednostki (Pride of Rotterdam, Stena Scandinavica), czy najbardziej „malownicze” (Baltic Princess, Princess Anastasia), ale także największych europejskich armatorów i operatorów – Stena Line, Tallink, P&O Ferries, BC Ferries, Finnlines, Brittany Ferries. Zwłaszcza w przypadku tego ostatniego, niemałe zainteresowanie wzbudziło spotkanie w odległym od codziennego rejonu eksploatacji miejscu dwóch promów tego armatora – Mont St Michel i Barfleur.

Kategoria: Stocznie.

Tagi: BC Ferries, Finnlines, jednostki, P&O Ferries, promy, Remontowa SA, Stena Line, stocznia i Tallink.

1 komentarz

  1. Więcej filmików na temat remontowanych promów: https://www.youtube.com/channel/UCp95RU4pO_dxXWtj0dTZmKw

    Stoczniowiec, Lut 14, 2018 Odpowiedz


Dodaj komentarz