Prom Salish Orca oczami projektanta

11 stycznia 2017 r. do Vancouver w Kanadzie po 50 dniach podróży z Gdańska dotarł Salish Orca – pierwszy z trzech promów pasażersko – samochodowych zamówionych w stoczni Remontowa Shipbuilding SA przez BC Ferries, największego operatora żeglugi promowej w Ameryce Północnej. Drugi z serii promów – Salish Eagle wyruszył w taką samą podróż z Gdańska do Kanady, 11 lutego 2017, natomiast budowa trzeciego, Salish Raven, który rozpocznie próby morskie, dobiega już końca.

Są to pierwsze promy zasilane LNG we flocie kanadyjskiego armatora i jedne z najbardziej innowacyjnych oraz najnowocześniejszych jednostek tego typu na świecie. Promy zostały w całości zaprojektowane i zbudowane w Polsce. Swój udział w tym projekcie ma wiele polskich firm, głównie z grupy Remontowa Holding, a także spoza niej.

Wg danych SEA Europe i DNV GL, na koniec I kwartału 2016 roku na świecie pływało łącznie 77 statków różnych typów zasilanych skroplonym gazem ziemnym. Dwanaście z nich, w tym jedenaście promów pasażersko – samochodowych powstało w Polsce, w Remontowa Shipbuilding SA, która jest europejskim liderem w ich budowie i jedyną polską stocznią produkującą „pod klucz” kompletnie wyposażone statki zasilane tym ekologicznym paliwem. Dzięki temu, udział Polski w światowym rynku produkcji statków na LNG wyniósł 15 proc.

Na przestrzeni ostatniego roku stocznia ta przekazała trzy kolejne takie jednostki – zaopatrzeniowiec górnictwa morskiego oraz dwa promy pasażersko – samochodowe, wśród nich m. in. Salish Orca.

Zaprojektowanie innowacyjnych promów dla Kanady było wielkim wyzwaniem. Pracowało przy tym blisko 100 projektantów, a o skali trudności świadczy chociażby niemal 1000 dokumentów, które powstały przy realizacji tego projektu. O promach dla Kanady i zastosowanych na nich innowacyjnych rozwiązaniach opowiada generalny projektant promów klasy „Salish” – Dariusz Jaguszewski z firmy Remontowa Marine Design & Consulting.