Prom elektryczny w morzu

O filmie

1 czerwca 2020 r. cykl prób morskich na Zatoce Gdańskiej rozpoczął pierwszy z czterech hybrydowych promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym zasilanych z baterii, budowanych dla norweskiego armatora Norled w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

Pozostałe dwa promy są na wodzie w trakcie wyposażania, a na płycie montażowej stoczni dobiega końca budowa kadłuba czwartej jednostki serii.

Każdy z promów (nr budowy B619) będzie wyposażony w dwa pędniki azymutalne oraz dwa zespoły prądotwórcze. W standardowym trybie pracy całość mocy pobierana jest z baterii, które będą doładowywane w czasie postoju promu przy nabrzeżu. Agregaty prądotwórcze, których silniki pracują na paliwie bio-diesel, są wykorzystywane jako źródła zasilania na wypadek awarii.

Cztery promy dla Norwegii są kolejnymi, po dostarczonych firmie Transport for London w ubiegłych latach dwóch promach hybrydowych o zasilaniu bateryjnym, które kursują po Tamizie. Tamte jednostki również wyposażono w baterie, które jednak ze względu na brak lądowej infrastruktury ładującej w miejscu przeprawy, działają w parze z zespołem prądotwórczym dostarczając lub odbierając generowaną moc w zależności od potrzeb manewrowych.

Jak podkreśla Remontowa Shipbuilding, doświadczenie w zakresie systemów bateryjnych, które stocznia nabyła podczas realizacji wcześniejszego projektu jest wykorzystywane przy budowie promów dla norweskiego armatora.

Kategoria: Statki i Stocznie.

Tagi: Norled, prom, prom elektryczny, prom hybrydowy, Remontowa Shipbuilding, stocznia i systemy bateryjne.

Dodaj komentarz