Powrót we mgle

„Teraz przed nami Gdynia – port macierzysty. Jak na razie pogoda mało żeglarska, ale już jutro zapowiada się sprzyjający wiatr i mam nadzieję że większość trasy uda się nam pokonać pod żaglami. Jak nas przywita Gdynia, tego jeszcze dokładnie nie wiemy, ale jestem pewien, że będą na nas czekać stęsknione rodziny, przyjaciele i sympatycy Rejsu” – pisał 20 marca br. podczas postoju żaglowca w Londynie komendant Rafał Szymański, który dowodził Darem w drugiej części rejsu na trasie Singapur – Gdynia.

Spowita we mgle Gdynia powitała białą fregatę 28 marca 2019 r. po ponad 10 miesiącach Rejsu Niepodległości dookoła świata. W rejsie uczestniczyło w sumie ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

W trakcie rozpoczętej 20 maja ub. roku podróży Dar Młodzieży odwiedził m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn.

W czasie 313 dni przemierzył 36 tysięcy mil morskich, zawinął do 23 portów i odwiedził 18 krajów. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy był udział załogi w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

– Witam was w Polsce, witamy was w Ojczyźnie i witam was w Gdyni. Wypłynęliście z wielkim przesłaniem: powiedzieć światu, że Polska jest najważniejsza i dobrze wypełniliście to zadanie – mówił minister Marek Gróbarczyk.

– Dla studentów była to dobra praktyka na morzach i oceanach. Wiem od komendanta, że zdaliście tę praktykę celująco – tymi słowami powitał załogę rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski.

Marek Gróbarczyk ogłosił też zamiar budowy nowego żaglowca, który miałby zastąpić wysłużony, zwodowany w 1981 roku Dar Młodzieży.