Port we Fromborku zmodernizowany za 22 mln zł

20 maja 2024 r. w obecności Arkadiusza Marchewki, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury oficjalnie oddano do użytku rozbudowany port rybacki we Fromborku.

Po ponad dwóch latach prac, zwiększono możliwości techniczne basenu portowego, przystosowując jego infrastrukturę zarówno dla potrzeb działalności rybackiej, jak i turystycznej.

Modernizacja portu w całości finansowana była z budżetu państwa, który na ten cel wyłożył ponad 22 mln zł. Prace trwały od grudnia 2021 r., a inwestorem był Urząd Morski w Gdyni. Zwiększyła się liczba miejsc postojowych, poprawiono bezpieczeństwo żeglugi. Dopuszczalne obciążenie użytkowe, zwiększono do 20kN/m2, a dopuszczalną głębokość do -3,5 m. Wymieniono wyposażenia nabrzeży oraz nawierzchnię, przebudowano slip, odnowiono infrastrukturę techniczną w tym przyłącza, oświetlenie, hydranty.

Turyści wypoczywający na Mierzei Wiślanej odwiedzają Frombork i Tolkmicko, korzystając z białej floty. We Fromborku, mieście Mikołaja Kopernika i średniowiecznego zespołu katedralnego, port rybacki ma znaczenie gospodarcze i turystyczne.

Według samorządowców, nowe otwarcie wód Zalewu Wiślanego po ukończeniu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to ogromna szansa na zwiększenie ruchu turystycznego, białej floty, oraz próby wyjścia ze schematu jednodniowego pobytu turysty.