Polska stocznia przekazała kablowiec

W lutym 2023 r. w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego zakończyła się przebudowa Ile d’Yeu, który wcześniej pełnił funkcję statku do układania rurociągów podmorskich. Przebudowano go na kablowiec, służący do układania i naprawy podmorskich łączy światłowodowych.

Statek wyposażono w sprzęt najnowszej generacji, dzięki któremu armator Alcatel Submarine Networks Marine (ASN) należący do grupy Nokia, będzie mógł zaoferować na rynku wysoki poziom efektywności przy budowie i utrzymaniu podmorskich instalacji przesyłowych. Wśród klientów francuskiej spółki są m.in. największe na świecie spółki branży Big Tech z tzw. wielkiej piątki GAFAM (Google, Amazon, Facebook, Apple i Microsoft).

Na Ile d’Yeu polscy stoczniowcy zamontowali sprefabrykowaną wcześniej w Remontowej, ważący prawie 700 ton tzw. Hangar, mieszczący specjalistyczny sprzęt do wykonywania wszystkich operacji, związanych z naprawą i układaniem kabli światłowodowych na dnie morza. Konstrukcja ta składa się z nowego pokładu oraz nowych pomieszczeń technicznych rozmieszczonych na kilku kondygnacjach.

Statek wyposażono także w rolki rufowe do opuszczania lub podnoszenia kabla z dna oceanu, obsługiwane przez silniki kablowe. W związku z ich wagą i gabarytami, modyfikacji wymagała pawęż, poza którą wystają rolki kablowca, wydłużając go o kilka metrów. Na statku zainstalowano również wykonane w polskiej stoczni zbiorniki kablowe, a także żurawie pokładowe i wiele innego specjalistycznego wyposażenia.