Pogłębiarki na Zatoce Gdańskiej

O filmie

Na Zatoce Gdańskiej rozpoczęła się refulacja plaż wybrzeża wschodniego w ramach modernizacji toru wodnego do Portu Północnego. W pracach tych uczestniczy jedna z największych pogłębiarek na świecie – Leiv Eiriksson – należąca do znanej holenderskiej firmy Jan de Nul Group.

Prace realizowane są w ramach podpisanych w styczniu 2019 r. przez Urząd Morski w Gdyni umów na wykonanie robót budowlanych, które obejmują m.in. wykonanie refulacji, polegającej na wbudowaniu w brzeg morski urobku piaszczystego pochodzącego z robót czerpalnych na torze podejściowym do Portu Północnego.

Refulacja polega na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. Dzięki tym działaniom plaże w wytypowanych miejscach zostaną poszerzone o kilkadziesiąt metrów.
Celem tych działań jest ochrona brzegu morskiego przed erozją, a także ochrona przeciwpowodziowa zaplecza.

Przedmiotem projektu jest modernizacja całej długości toru wodnego (6420 m) zlokalizowanego na Zatoce Gdańskiej w rejonie Portu Północnego (część Portu Morskiego w Gdańsku). W ramach inwestycji zaplanowano powiększenie szerokości toru w dnie do 600 m oraz zwiększenie jego głębokości technicznej do 18 m.

Inwestycja umożliwi dwukierunkową żeglugę jednostek oraz zapewni bezpieczeństwo statkom wpływającym do i wypływającym z portu Północnego. Finał prac przewiduje się na koniec kwietnia 2020 r.

O projekcie rozmawiamy z przedstawicielem wykonawcy projektu – firmy Jan de Nul Group, inżynierem projektu Michałem Gawrońskim oraz Andrzejem Małkiewiczem, naczelnikiem wydziału techniczno-inwestycyjnego Urzędu Morskiego w Gdyni.

Kategoria: Morze, Offshore i Statki.

Tagi: brzeg morski, Jan de Nul, Leiv Eirikkson, modernizacja toru, plaże, Pogłębiarki, Port Północny, refulacja, Urząd Morski i Zatoka Gdańska.

Dodaj komentarz