Pierwszy duński prom na LNG

11 lutego 2015 r. do portu Sælvig na wyspie Samsø, dotarł oczekiwany przez tamtejszą społeczność nowy, przyjazny środowisku prom Samsø, zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding, należącej do grupy kapitałowej REMONTOWA Holding.

Jest to pierwszy w Unii Europejskiej statek, a zarazem pierwszy prom pasażersko-samochodowy napędzany ekologicznym, przyszłościowym paliwem – LNG, zatrudniony w ruchu lokalnym (kursujący pomiędzy portami jednego państwa). Stanowi też ważny kamień milowy dla polskiego przemysłu okrętowego, gdyż jest pierwszą jednostką wyposażoną w całkowicie polskiego projektu i budowy system paliwowy LNG, łącznie z kriogenicznym zbiornikiem na skroplony gaz ziemny utrzymywany w temperaturze niższej niż 160 st. poniżej zera. Dotychczas na statkach napędzanych LNG budowanych w Polsce zbiorniki takie sprowadzano np. z Chin, Norwegii lub innych krajów.

Wodowanie promu odbyło się 27 marca ubiegłego roku.

Statek o długości 100 m i szerokości 19 m jest jednym z największych promów gazowych budowanych dotąd w stoczni Remontowa Shipbuilding. Projekt statku opracowało biuro Remontowa Marine Design and Consulting (RMDC). Remontowa LNG Systems we współpracy ze specjalistami z Politechniki Wrocławskiej zaprojektowała i wykonała kompletny system zasilania LNG, pierwszy polskiej produkcji, który znalazł zastosowanie na morzu. Remontowa Hydraulic Systems wykonała system ładunkowy ro-ro wraz z furtami dziobową i rufową oraz pokładami ruchomymi, a Famos – kompletne wyposażenie wnętrz statku, tj. salony pasażerskie, kabiny załogowe oraz przestrzenie handlowe na pokładach pasażerskich etc. Wszystkie ww. firmy należą do grupy kapitałowej REMONTOWA Holding.

Prom zaprojektowany i zbudowany pod nadzorem DNV przeznaczony jest do całorocznej obsługi połączeń lokalnych pomiędzy jedną z duńskich wysp i lądem stałym. Kursować będzie na linii Sælvig (na wyspie Samsø) – Hou (na Jutlandii). Jednorazowo zabierać może na pokład 600 pasażerów oraz 160 samochodów.