Pierwsze bunkrowanie LNG w Porcie Gdańsk

Film przedstawia pierwsze komercyjne bunkrowanie statku skroplonym gazem ziemnym w polskim porcie, przeprowadzone 13 marca 2019 przez Grupę LOTOS i PGNIG na terenie Portu Gdańsk.

Do zbiorników statku FURE VALÖ ze stojących na nabrzeżu autocystern wtłoczono 54 tony paliwa LNG (32 tys. Nm3 gazu). Ten produktowiec/chemikaliowiec należy do szwedzkiego armatora Furetank, który planuje dalszy rozwój floty napędzanej LNG i do końca roku ma mieć sześć takich statków.

Drugie bunkrowanie miało miejsce 18 marca br., tym razem w Porcie Gdynia. Do zbiorników statku IRELAND trafiło 18 ton paliwa LNG (10,8 tys. Nm3) z jednej cysterny.

Zgodnie z dyrektywą w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, najpóźniej do końca 2025 r., w portach morskich powinna powstać odpowiednia liczba punktów bunkrowania LNG. W przypadku Polski mają to być: Gdańsk, Gdynia, Szczecin oraz Świnoujście. Od chwili pierwszego komercyjnego bunkrowania LNG, usługa ta weszła do stałej oferty obu podmiotów i może być świadczona w obu trójmiejskich portach.