PGNiG i LOTOS tankują statki gazem

W czwartek 19 kwietnia 2018 r. w Gdańsku umowę o współpracy podpisali przedstawiciele spółek: LOTOS Asfalt i PGNiG Obrót Detaliczny, które będą oferowały usługę bunkrowania statków paliwem LNG. Umowa została podpisana podczas konferencji „LNG jako przyszłość paliwa żeglugowego w Polsce”.

Uczestnicząca w podpisaniu umowy dyrektor Katarzyna Krzywda z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej powiedziała, że „porozumienie wpisuje się w działania resortu gospodarki morskiej, które mają na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju portów, stoczni, armatorów i wszystkich kooperantów”. W jej ocenie, „umowa jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku żeglugowego, który właśnie w ten sposób zareagował na coraz bardziej surowe normy w zakresie ochrony środowiska morskiego”. Zaznaczyła, że na Bałtyku obowiązują szczególnie rygorystyczne normy.

Usługę bunkrowania statków paliwem LNG, transportowanym autocysternami kriogenicznymi z terminalu gazowego im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu spółki oferują od 2016 r. Porozumienie zawarte 19 kwietnia ma wymiar handlowy i ekologiczny, pozwoli także na szersze komercyjne wykorzystanie gazoportu w Świnoujściu.

Do tej pory przeprowadzono ponad 30 bunkrowań statków ekologicznym paliwem podawanym metodą „track to ship”, czyli bezpośrednio z autocystern do zbiorników na statku. 28 marca 2018 r. tak właśnie zatankowano prom pasażersko – samochodowy Spirit of British Columbia, którego napęd został przebudowany do stosowania LNG w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA dla kanadyjskiego armatora BC Ferries.

O znaczeniu podpisanej umowy, rozwoju rynku paliw żeglugowych w Polsce, a także pro-ekologicznych projektach i modernizacjach statków w rozmowie z Portalem Morskim mówią: Maciej Woźniak, wiceprezes zarządu PGNiG S.A., Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny, Michał Habina, prezes zarządu Gdańskiej Stoczni REMONTOWA S.A., Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt oraz Tomasz Koprianiuk, kierownik działu handlu paliwami żeglugowymi LOTOS Asfalt.