Palenie blach na budowę promu dla Kanady

W piątek, 16 stycznia 2015 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding, należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA Holding odbyło się uroczyste rozpoczęcie cięcia pierwszych blach na budowę nowoczesnego, pasażersko-samochodowego promu – jednego z trzech zamówionych przez BC Ferries kanadyjskiego armatora – największego przewoźnika promowego w Ameryce Północnej i drugiego największego na świecie.

W uroczystości wzięła udział 10 – osobowa delegacja armatora z wiceprezesem i dyr. ds. finansowych Rob’em Clarke i wiceprezesem ds. technicznych Markiem Wilsonem na czele. Uczestniczyli w niej także Makhan Chowdrey z agendy rządowej Transport Canada, przedstawiciele zarządu i kadry kierowniczej oraz inżynierskiej stoczni zaangażowani w projekt budowy promów dla Kanady, jak również przedstawiciele klasyfikatora – Lloyd’s Register z Polski i z Kanady.

Kontrakt realizowany jest w wyniku rozstrzygnięcia przetargu ogłoszonego przez armatora w 2014 roku. Obejmuje projekt, budowę trzech promów, wyposażenie i przeprowadzenie programu prób oraz dostawę do portu macierzystego. Pierwszy z nich ma trafić do odbiorcy w British Columbia w sierpniu 2016 r. i ma być wprowadzony do eksploatacji – po szkoleniu załóg – na jesieni 2016 roku. Drugi ma być w Kanadzie w październiku tego samego roku, a ostatni – w lutym roku 2017 (Remontowa przekaże statki armatorowi w Victoria, w Kanadzie).

Promy, budowane według projektu, należącego do REMONTOWA Holding biura Remontowa Marine Design & Consulting (projekt – RMDC 2990 Double Ended Ferry 145 AEQ) zabierać będą na pokład 150 samochodów osobowych oraz 600 pasażerów. Są to statki należące do „intermediate class”, czyli do klasy średniej wielkości promów we flocie armatora. Będą to promy pasażersko-samochodowe, dwustronne („symetryczne”) z napędem gas/diesel-electric na skroplony gaz ziemny (LNG) lub olej napędowy.