Ostatni rejs Zodiaka

O filmie

8 stycznia 2021 r. w swój ostatni rejs na Zatokę Gdańską wypłynął statek wielozadaniowy s/v Zodiak należący do Urzędu Morskiego w Gdyni, na co dzień cumujący w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego w Gdańsku. 11 stycznia statek przekazano Jednostce Wojskowej Nr 2305, w której będzie pełnił funkcje szkoleniowe.

Statek został zbudowany w Stoczni Północnej (od 2011 roku noszącej nazwę Remontowa Shipbuilding) w 1981 roku i przekazany Urzędowi Morskiemu w Gdyni rok później (stocznia ta zbudowała wtedy także bliźniaczą jednostkę Planeta dla Urzędu Morskiego w Szczecinie).

S/v Zodiak przez lata służby wykorzystywany był głównie do stawiania i obsługi pław nawigacyjnych na torach podejściowych do portów akwenu Zatoki Gdańskiej. Jak mówi jego kapitan Władysław Karczewski, statek przez niemal 40 lat dobrze przysłużył się administracji morskiej, pełniąc różne funkcje należące do zadań Urzędu Morskiego w Gdyni.

Po przekazaniu Jednostce Wojskowej Nr 2305, kontynuującej tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej służy żołnierzom Wojsk Specjalnych do szkolenia w zakresie fizycznego zwalczania terroryzmu.

W 2021 Zodiak został zastąpiony przez nowy statek Zodiak II zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding i przekazany Urzędowi Morskiemu w Gdyni.

Kategoria: Statki i Stocznie.

Tagi: rejs, Remontowa Shipbuilding, statek wielozadaniowy, stocznia, Stocznia Północna, Urząd Morski i Zodiak.

Dodaj komentarz