ORP Albatros podniósł banderę

W 104. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej RP podniesiono banderę na ORP Albatros, niszczycielu min serii Kormoran II zbudowanym w stoczni Remontowa Shipbuilding SA. Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 28 listopada w Porcie Wojennym w Gdyni z udziałem przedstawicielami wojska: dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych generałem Jarosławem Miką i wiceadmirałem Jarosławem Ziemiańskim, inspektorem Marynarki Wojennej.

W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. Michał Wiśniewski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i Jacek Siewiera – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który w czasie uroczystości  przekazał banderę pierwszemu dowódcy okrętu, kmdr ppor. Michałowi Narłowskiemu, a jego zastępczyni kpt. mar. Patrycji Jurdzińskiej – proporzec Marynarki Wojennej.

„Ten nowoczesny niszczyciel min będzie służył w szeregach 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Niedługo do służby trafi także bliźniaczy okręt ORP Mewa, a zakontraktowane mamy jeszcze kolejne jednostki tego typu. Powstanie tych okrętów świadczy o możliwościach współpracy między instytucjami uczestniczącymi w modernizacji Marynarki Wojennej RP oraz o potencjale polskiego przemysłu stoczniowego, który możemy i będziemy wykorzystywać w unowocześnianiu naszych sił zbrojnych” – napisał w liście odczytanym przez wiceministra obrony Michała Wiśniewskiego wicepremier i minister MON Mariusz Błaszczak.

Więcej: Biało-czerwona bandera na niszczycielu min ORP Albatros

ORP Albatros różni się od prototypowego niszczyciela min ORP Kormoran. Dwa dni przed uroczystym wcieleniem nowego okrętu do służby, marynarze zaprosili dziennikarzy i fotoreporterów do jego zwiedzania. W naszym materiale filmowym o okręcie ORP Albatros mówią marynarze, którzy na min służą, a także inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.