Okręty typu Kormoran na eksport!

20 marca br. w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku (Grupa Remontowa Holding) położono stępkę piątego z serii niszczycieli min projektu 258 Kormoran II. Okręt będzie nosił nazwę ORP Rybitwa.

Po przekazaniu Polskiej Marynarce Wojennej w 2027 roku, zostanie wcielony do 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, bazującego w Świnoujściu.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i Wojska Polskiego, w tym Agencji Uzbrojenia, Marynarki Wojennej, a także polskiej administracji morskiej i uczelni.

To przykład dojrzałej, usystematyzowanej produkcji. Jeśli mamy tak dobrze zoptymalizowany proces, tak zoptymalizowane koszty, tak dobrze zorganizowane konsorcjum i dojrzałą technologię, którą jesteśmy w stanie zaoferować swoim siłom zbrojnym, to nie wolno ustać w wysiłkach, by ren produkt stał się również narzędziem naszego eksportu – budowania pozycji polskiego przemysłu zbrojeniowego i stoczniowego na świecie – podkreślał podczas uroczystości sekretarz stanu i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

To wyjątkowe okręty obrony przeciwminowej, które potwierdziły swoją wartość nie tylko na Bałtyku, ale również Morzu Północnym, działając w stałych zespołach przeciwminowych i pokazując swojej ogromne możliwości. To bardzo udane okręty, co również podkreślają nasi sojusznicy w NATO – mówił z kolei kontradmirał Włodzimierz Kułagin, Szef Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Proces budowy jednostek w dobrze zgranym zespole, w dobrze zorganizowanych podmiotach stoczniowych i budowany w seriach – a nie jako pojedyncze egzemplarze – ma sens. Jestem głęboko przekonany, że podobne procesy przy budowie kolejnych jednostek dla polskich morskich sił zbrojnych będą realizowane, bo silna pozycja Polski na Bałtyku leży w interesie całej Rzeczpospolitej – podkreślił Szef Szefostwa Techniki Morskiej w Agencji Uzbrojenia, komandor Piotr Skóra.

W sekcję stępkową okrętu wspawano symboliczną monetę, a następnie podpisano protokół potwierdzający położenie stępki.

Czytaj więcej: Położenie stępki pod budowę piątego niszczyciela min typu Kormoran