Nowy Publiczny Terminal Promowy w Gdyni

O filmie

W Gdyni 9 października 2019 r. wmurowano kamień węgielny pod nowy Publiczny Terminal Promowy w Porcie Gdynia.

To największa od blisko 50 lat inwestycja realizowana w gdyńskim porcie. Prace obejmują między innymi budowę terminalu promowego o kubaturze 30 tys. m3 i magazynu 7 tys. m3, przebudowę nabrzeży o długości około 600 metrów, a także budowę placów i parkingów o łącznej wielkości 65 tys. m2 . Zostanie wykonane połączenie kolejowe między nabrzeżami, przebudowa istniejących układów drogowych oraz inne prace infrastrukturalne. Do realizacji zadania zaplanowano użycie blisko 2000 ton stali, a także 20 tys. m³ betonu.

Inwestycja przyczyni się do przyjmowania większej liczby promów oraz ułatwi manewrowanie promów o długości 240 metrów. Skróci się czas związany z zawinięciem do portu (czas liczony od rozpoczęcia cumowania do wyjścia jednostki z portu nie przekroczy 120 minut).

Nowa lokalizacja terminalu – przy Basenie im. Marszałka Piłsudskiego, zapewni połączenie z najważniejszymi lokalnymi i krajowymi drogami stanowiącymi istotny element transportowego korytarza międzynarodowej wymiany handlowej. Usytuowanie terminalu to również korzyści, wynikające ze skrócenia czasu nawigowania jednostek w porcie. Oszczędność czasu oraz polepszenie dostępności transportowej, to znaczące aspekty łańcucha logistycznego, które w efekcie przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności portu.

Zakończenie prac zaplanowano na 2021 rok, a wartość inwestycji to ok. 290 mln PLN, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 116 837 137,67 zł.

Kategoria: Morze.

Tagi: budowa, inwestycja, kamień węgielny, Port Gdynia i terminal promowy.

5 komentarzy

 1. na geografi kazali mi to oglondać przeczkolaki

  lolpik365, Maj 21, 2020 Odpowiedz

 2. Dotychczas określeniem PUBLICZNY nazywano DOM PUBLICZNY. Skąd więc wziął się Publiczny Terminal Promowy. Czy terminal będzie świadczył wiadome usługi, czy też ów terminal nazwano tak , bo tak sobie życzyła osoba mająca w tym względzie doświadczenie życiowe (pokoje na godziny).

  Andy, Sty 01, 2020 Odpowiedz

 3. Inwestycja super, ale bez nowej drogi prowadzącej na estakadę Kwiatkowskiego, jakoś nie widzę tej masy samochodów z promu, właczających się do ruchu na Wiśniewskiego

  Olek, Lis 23, 2019 Odpowiedz

  • Potwierdzam. Bardzo fajna inwestycja, ale chyba ktos zapomniał o drogach dojazdowych. Permanentne korki na węźle 1970, Wiśniewskiego już stoi, a po oddaniu „HUB promowego” to będzie masakra!!!!!!! O wjazd na Estakadę nie wspomnę.

   krzysztof, Sty 19, 2020 Odpowiedz

 4. Czekamy na prom Unity Line z trójmiasta do Szwecji.

  Krystian, Paź 23, 2019 Odpowiedz


Dodaj komentarz