Nowa linia montażu statków w Remontowej Shipbuilding

14 maja 2015 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding, należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding uroczyście otwarto nową linię montażu statków wraz z nowoczesną suwnicą bramową.

Nowy ciąg technologiczny umiejscowiony równolegle do eksploatowanej już od kilku lat pierwszej linii montażowej, będzie funkcjonował niezależnie od niej. Nowa inwestycja umożliwi jednoczesną produkcję większej niż do tej pory ilości statków do 130 m długości z możliwością ich montażu i przesuwania bezpośrednio z płyty na dok pływający w celu wodowania poprzez jego zanurzenie. Możliwe będzie także przesuwanie sekcji statków w odwrotnym kierunku – z barek pływających na płytę z linią montażową, co pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych stoczni.

Zwiększenie ilości budowanych równocześnie jednostek ułatwi samojezdna suwnica bramowa. Suwnica wyposażona jest w hydrauliczny system kompensacji drgań, który stabilizuje ją nawet podczas ruchu na nierównym podłożu. Dopuszczalne obciążenie robocze suwnicy wynosi 300 t. Urządzenie może być eksploatowane w temperaturze od -20  do +40 st. C, dzięki własnemu oświetleniu również w nocy.