Największy żaglowiec świata

10 czerwca 2017 r. w chorwackiej stoczni Brodosplit w Splicie zwodowano kadłub największego żaglowca na świecie. W projektowaniu jednostki, w tym ożaglowania i takielunku uczestniczył słynny konstruktor statków inż. Zygmunt Choreń i jego biuro Choren Design and Consulting z Gdańska.

Żaglowiec o nazwie Flying Clipper powstaje dla armatora Star Clippers. To czwarty statek, który zasili jego flotę wycieczkowych żaglowców rejowych. Będzie repliką francuskiego żaglowca France II, zbudowanego w 1911 roku. Z chwilą przekazania armatorowi stanie się największym żaglowcem na świecie, deklasując obecnego posiadacza tego tytułu – Royal Clippera – również zaprojektowanego przez inż. Chorenia.

Flying Clipper o pojemności brutto 8700, powierzchni żagli 6350 m kw. będzie miał długość 162,22 m (łącznie z bukszprytem) i szerokość 18,5 m. O bezpieczeństwo i komfort pasażerów zadba 140-osobowa załoga. Statek pływać będzie pod banderą Malty na Karaibach i na Morzu Śródziemnym.

O największym żaglowcu świata rozmawiamy z jego projektantem Zygmuntem Choreniem, a także Mikaelem Krafftem, właścicielem firmy armatorskiej Star Clippers.