Malik Arctica opuścił Gdańsk

O filmie

W piątek, 16 marca 2017 r. stocznię Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku opuścił Malik Arctica, arktyczny statek zaopatrzeniowy przeznaczony do obsługi portów wokół Grenlandii, zbudowany na zamówienie Royal Arctic Line A/S. Protokół przekazania statku podpisano 16 lutego br., jednak na prośbę armatora, Malik Arctica pozostawał w stoczni jeszcze przez miesiąc.

To jeden z pięciu tzw. kontenerowców arktycznych o różnych pojemnościach transportowych, zbudowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding, z których trzy to prototypy. Ich wspólną cechą jest wzmocniona konstrukcja kadłuba umożliwiająca pracę w ekstremalnie trudnych warunkach żeglugi arktycznej, w rejonach pokrytych grubą krą lodową przy temperaturach sięgających do minus 35 stopni Celsjusza.

Malik Arctica, największy statek z serii, o ładowności 606 TEU (kontenerów dwudziestostopowych), docelowo ma zastąpić aktualnie eksploatowany przez RAL statek Arina Arctica. Będzie pływać zarówno przez Atlantyk jak i w charakterze kontenerowca dowozowego na Grenlandii. Będzie także używany do zadań specjalnych w rejonie Arktyki, dowożąc zaopatrzenie m.in. do amerykańskiej lotniczej bazy Thule na Grenlandii.

Statek zbudowany został pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego DNV GL (Det Norske Veritas),  według projektu biura konstrukcyjnego Remontowa Marine Design & Consulting.

 

Kategoria: Statki.

6 komentarzy

 1. […] A video material about the ship can be found here: http://www.portalmorski.pl/tv/filmy/malik-arctica-opuscil-gdansk/ […]

  Preparing a cargo for Greenland | POP Greenland, Sie 21, 2017 Odpowiedz

 2. Malik Arctica 606 TEU rzucił cumy. Kontrakt na 5 jednostek podpisano 08.10.2013. W drodze do wygranej „pokonaliśmy” Wadan Yards & P+S Werften.
  20.10.2014 wodowanie statku
  16.02.2017 przekazanie jednostki
  To #3 z pięciu. Realizacja kontraktu byla przewidziana na 2015.
  Stocznia ma tez inne powazne klopoty.
  Pozdrawiam

  Mieczyslaw, Mar 18, 2017 Odpowiedz

  • typowy Polak – uwielbia dziegieć 😉

   Barbarus, Mar 19, 2017 Odpowiedz

  • Może i ma kłopoty, ale wciąż wyposaża i przekazuje statki, jeden za drugim, więc chyba nie jest tak źle.

   Olga, Mar 19, 2017 Odpowiedz

 3. TEU = Twenty ‚ Equivalent Unit, [ ‚ ] – foot /stopa.
  Może by tak przestać pisać masło maślane.
  Pytanie – czy w innych jednostkach niż TEU klasyfikuje się kontenerowce, jeśli tak to dlaczego?
  Miłego Dnia.
  Miłosz

  Miłosz ŁUBKOWSKI, Mar 18, 2017 Odpowiedz

 4. Piękny statek!!!-polski projekt

  piotr, Mar 17, 2017 Odpowiedz


Dodaj komentarz