„Księżniczka” po remoncie

21 marca 2018 r. Gdańską Stocznię Remontowa SA opuścił, po zakończonym remoncie, prom pasażersko-samochodowy Princess Anastasia, należący do Moby SPL. To pierwszy statek tego armatora w tej stoczni.

„Księżniczka”, mierząca 176,8 m długości i 32 m szerokości ma 834 kabiny i jednorazowo może zabrać na pokład 2500 pasażerów oraz ponad 300 osób załogi. Obsługuje rejsy na Bałtyku kursując na trasie St. Petersburg – Helsinki – Tallin – Sztokholm.

To przykład wspólnego strategicznego przedsięwzięcia rosyjskiego armatora St. Peter Line oraz włoskiego przewoźnika promowego Moby Lines z Mediolanu, specjalizującego się w przewozach w basenie Morza Śródziemnego. Obie firmy w 2017 roku  utworzyły spółkę joint venture o nazwie Moby SPL.

W stoczni Remontowa SA spośród wielu prac prom przeszedł przede wszystkim kompleksową renowację trzech silników głównych i dwóch agregatów pomocniczych. Bardzo ważną częścią prac dotyczących silników głównych był remont turbin i chłodnic powietrza, ponieważ elementy te mają bardzo duży wpływ na sprawność silników.

Na promie wymieniono sprzęt ratunkowy i zmodyfikowano system MES (ewakuacji masowej). Zmodernizowano także infrastrukturę związaną z obsługą pasażerów. Prace wyposażeniowe w strefie gastronomicznej promu wykonała firm meblarska FAMOS, należąca o grupy Remontowa Holding.

Podczas postoju w doku na promie przeprowadzono także standardowe prace remontowe, w tym przeglądy urządzeń i prace konserwacyjno-malarskie.