Konferencja Nafta-Gaz-Chemia 2016

15 września w Warszawie na XIV Konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2016 zorganizowanej przez Zarząd Targów Warszawskich rozmawiano m.in. o dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego i ropy naftowej do Polski.

Podczas panelu pt. „Region Morza Bałtyckiego jako konkurencyjny rynek dostaw gazu”, którego partnerem był PortalMorski.pl mówiono o planach budowy tzw. Korytarza Północnego (Norweskiego), w tym gazociągu Baltic Pipe, dzięki któremu Bałtyk stałby się bramą dla dostaw gazu ziemnego do Polski i Europy uniezależniając nasz kraj od dotychczasowego kierunku importu z Rosji.

Jak deklarował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, połączenie złóż na szelfie norweskim z polskim systemem przesyłu gazu, tym razem z pewnością się uda. Projekt ten zakłada połączenie złóż norweskich z duńskim systemem gazowym i dalej podmorskim rurociągiem (planowana przepustowość to 10 mld m. sześc) Baltic Pipe z Polską.

– Mamy porozumienia na najwyższym politycznym szczeblu Polski, Danii i Norwegii, jest zielone światło i teraz cała rzecz jest w rękach realizujących ją spółek, czyli Energinet, Gasco Gaz Systemu oraz Statoil i PGNiG – mówił Naimski.

Polska chce, by nowe połączenie ruszyło w 2022 r. a więc w roku, w którym skończy się długoterminowy kontrakt z Gazpromem (tzw. kontrakt jamalski). Jak podkreślił Naimski, nie ma planu, by przedłużać porozumienie z Rosjanami na dotychczasowych warunkach.

– Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego zabezpieczenie dostaw energii jest kwestią ważną dla nas wszystkich – mówił podczas panelu Kjell Arne Nielsen, radca handlowy ambasady Królestwa Norwegii w Polce.

– W ostatnim czasie 25 procent zużywanego w Unii Europejskiej gazu pochodziło z Norwegii. Będziemy w stanie dostarczyć go w dobrej cenie. Wedle różnych szacunków w 2019 roku Polska będzie zużywała od 18 do 25 mld m3. Praktycznie Polska jest w stanie importować 23 mld m3 gazu. Korytarz Północ- Południe sprawia, że ten wolumen może wzrosnąć do 38 mld m3 gazu. Dostawy mogą pochodzić z kierunku północnego – podkreślił Norweg.

O polityce energetycznej rządu, o roli terminalu LNG w Świnoujściu i planach jego rozbudowy, a także o inwestycjach w rozbudowę hubu morskiego dla ropy naftowej i paliw w portach Trójmiasta rozmawiamy z Piotrem Naimskim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pawłem Jakubowskim, dyrektorem pionu rozwoju spółki GAZ-SYSTEM oraz Rafałem Milandem, wiceprezesem PERN.