Kadry morskie dla PGE Baltica

O filmie

Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej – to nowy kierunek studiów podyplomowych utworzony na Uniwersytecie Morskim w Gdyni pod patronatem PGE, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – największej elektrowni wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Pierwszy semestr studiów rozpoczyna się w marcu 2022 roku.

Nowe studia podyplomowe utworzone przez Uniwersytet Morski w Gdyni przeznaczone są dla kadry menadżerskiej i technicznej przedsiębiorstw prowadzących działalność w całym przemyśle offshore i jego sektorach składowych. Z oferty mogą skorzystać zarówno specjaliści z branży OO&G (Offshore Oil&Gas) jak i OWE (Offshore Wind Energy).

Absolwenci kierunku zdobędą wiedzę i umiejętności związane przede wszystkim z efektywnym i bezpiecznym zarządzaniem ryzykiem w projektach offshore. Zadba o to wykwalifikowana kadra złożona m.in. ze specjalistów od żeglugi morskiej, bezpieczeństwa, prawa, a także ekspertów-praktyków z sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Partnerem głównym studiów jest spółka  z Grupy PGE – PGE Baltica.  Oficjalne podpisanie umowy odbyło się 28 lutego 2022 roku w budynku Wydziału Nawigacyjnego UMG.

– Do budowy i rozwoju programu offshore potrzebujemy kompetentnych kadr. Podjęcie współpracy z Uniwersytetem Morskim w Gdyni oznacza, że w niedalekiej przyszłości na rynku pracy pojawią się wykwalifikowani eksperci z obszaru morskiej energetyki wiatrowej wykształceni w Polsce – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Cieszy, że już w kilka miesięcy po podpisaniu z UMG listu intencyjnego, dotyczącego współpracy eksperckiej mającej na celu rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, uruchamiamy nowy kierunek studiów – dodaje prezes PGE.

Nowe studia podyplomowe będą trwały dwa semestry i obejmą łącznie 190 godzin zajęć dydaktycznych, w tym wykłady, ćwiczenia, laboratoria oraz zajęcia praktyczne.

Utworzenie nowych studiów podyplomowych na Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zostało zainicjowane listem intencyjnym, dotyczącym współpracy badawczej i edukacyjnej, który w maju 2021 roku podpisały PGE, Politechnika Gdańska, Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duński Uniwersytet Techniczny (Danmarks Tekniske Universitet). Intencją tej współpracy było m.in uruchomienie studiów specjalizacyjnych na UMG w Gdyni.

O nowym kierunku studiów mówią: prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Dariusz Lociński – prezes zarządu PGE Baltica, dr hab. Agnieszka Blokus – Dziula, kierownik studiów podyplomowych oraz Rafał Żendarski, kierownik w PGE ds. przygotowania zaplecza O&M, czyli wszystkich kwestii dotyczących konserwacji i utrzymania morskich farm wiatrowych.

Czytaj także:

Nowy kierunek studiów z obszaru offshore na Uniwersytecie Morskim w Gdyni we współpracy z PGE Baltica

Kategoria: Offshore.

Tagi: elektrownia wiatrowa, Morska Farma Wiatrowa, offshore wind, PGE Baltica, Polska Grupa Energetyczna, studia i Uniwersytet Morski.

3 komentarze

 1. Pytam panią dr kierującą studiami: jaka ilość godzin poświęcona jest na Bridging Document.
  Pani dr odpowiada: a co to jest.
  To jak bym zadzwonił do rektora seminarium duchownego i zapytał o ilość godzin poświęconych biblii, a on by nie wiedział co to jest.. To dokument łączący systemy zarządzania wszystkich firm/statków zaangażowanych w projekt. Zapytałem czy zajęcia będą w j. angielskim i..i znów odpowiedź negatywna (a to MUSI BYĆ W TYM JĘZYKU)
  Jako praktyk (doświadczony kapitan z offshore) i mający zgodę na otwarcie doktoratu właśnie z Bridging Document zaproponowałem że poprowadzę zajęcia ..odmówili

  Mirosław, Lip 10, 2022 Odpowiedz

  • To znaczy, że wszystko w normie. Jak było tak jest nadal. Szkoła nie potrzebuje studentów, to studenci potrzebują szkoły i niech się dostosują. Skoro pani nie słyszała o „bridging document” to należy uznać, że jest to mało ważny dokument i przejść nad tym do porządku dziennego.
   Nie pierwszy raz dochodzę do przekonania, że szkolnictwo morskie w Polsce to archaiczne instytucje obsadzone przez nieudaczników morskich zajmujących się uwstecznianiem kadr…

   Flisak, Wrz 03, 2022 Odpowiedz

 2. Chciałem zostać studentem tych studiów podyplomowych więc zapytałem jaki procent zajęć będzie dotyczył Bridging Document. Pani doktor zapytała „a co to jest”? Ja na to: to jakbym zadzwonił do seminarium z pytaniem o biblię i nie wiedzieli by co to jest. Zapytałem o język wykładowy: polski.. Niestety nieprzetłumaczalne są zwroty fachowe dotyczące zarządzania ryzykiem.. Mam sporą praktykę w kapitańską i międzynarodowe doświadczenie inspekcyjne więc zaproponowałem, że zamiast studentem – mogę być wykładowca (ostatni mój kontrakt kapitan Drill Ship w projekcie budowy farm wiatrowych w USA 9-12.2021) Uczelnia nie była zainteresowana współpracą..

  Mirosław, Maj 19, 2022 Odpowiedz


Dodaj komentarz