Irańczycy w Naucie

W czwartek, 28 lipca br., na terenie Pomorskiej Strefy Ekonomicznej odbył się, zorganizowany przez Stocznię Remontową Nauta SA, briefing prasowy z okazji wizyty delegacji z Iranu.

Z dziennikarzami rozmawiali Jego Ekscelencja Ramin Mehmanparast – ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Islamskiej Republiki Iranu w Polsce, Vahid Tahery – prezes Polsko-Irańskiej Izby Gospodarczej, Sławomir Latos – prezes Nauta SA i Paweł Brzezicki – podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W składzie delegacji zapoznającej się z możliwościami sektora morskiego w Trójmieście i przeprowadzającej rozmowy w stoczni Nauta był m.in. dr Mohammad Saeidi – prezes i dyrektor zarządzający Islamic Republic of Iran Shipping Lines.

Po rozmowach w stoczni Nauta i briefingu prasowym, goście z Iranu, którym – poza wcześniej wymienionymi osobami – towarzyszył m.in. Mateusz Komorowski – członek zarządu Polsko-Irańskiej Izby Gospodarczej, udali się na zwiedzanie portów Trójmiasta od strony wody (na statku).

Interesują ich możliwości współpracy na wszelkich polach – kraj ten może zaoferować m.in. surowce energetyczne (ropę, LNG) i metale, maszyny przemysłowe (obrabiarki), a zainteresowany jest m.in. produktami i usługami polskiego przemysłu okrętowego, rozważa także możliwości ustanowienia stałego połączenia żeglugowego między Iranem i Bałtykiem, w tym – z Polską.

Głównym celem wizyty delegacji z Iranu w Gdyni były rozmowy  biznesowe dotyczące m.in. podjęcia współpracy pomiędzy Stocznią Remontową Nauta SA, a Islamic Republic of Iran Shipping Lines – dużym armatorem irańskim. Jak powiedział Portalowi Morskiemu ambasador Iranu w Polsce, JE Ramin Mehmanparast – w grę wchodzić mogą nie tylko remonty i przebudowy statków, ale nawet budowa nowych jednostek.

PBS