Hybrydowe promy dla Londynu w budowie!

W czwartek, 20 kwietnia 2017 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku ruszyła produkcja dwóch promów hybrydowych o napędzie diesel-electric budowanych na zamówienie Transport for London. Ich operatorem będzie Briggs Marine. Project manager z tej firmy, Mark Willbourn uruchomił automat plazmowy do cięcia pierwszych blach na te jednostki.

Nowe promy służyć będą mieszkańcom Londynu w przeprawie przez Tamizę łącząc dzielnice Woolwich i North Woolwich. Tamtejsza przeprawa została otwarta w 1966 roku. Od tamtej pory, nieprzerwanie zapewniają ją zbudowane w Dundee w 1963 roku promy Ernest Bevin, James Newman i John Burns, które w przyszłym roku mają być zastąpione właśnie przez nowe promy z polskiej stoczni.

Każdy z nich będzie mógł jednorazowo zabrać na pokład 150 pasażerów i 45 samochodów osobowych. Przewiduje się, że oba promy przewozić będą łącznie ponad milion samochodów i 2,6 miliona pasażerów rocznie.

Promy wyposażone zostaną w napęd hybrydowy zapewniający wiele korzyści, przede wszystkim niższe koszty eksploatacji oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Ponadto, zespoły prądotwórcze zostaną wyposażone w dodatkowy system oczyszczania spalin, dzięki czemu będą to najnowocześniejsze, najbardziej ekologiczne i przyjazne środowisku jednostki pływające po Tamizie.

O nowych promach mówią: Mark Willbourn – project manager w Briggs Marine oraz Mateusz Filipp, prezes zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding SA.