Holownik Vega – nowy nabytek WUŻ Gdańsk

Impresja filmowa przedstawia wpłynięcie i przywitanie w Gdańsku holownika portowo – redowego Vega, nowego nabytku WUŻ Port and Maritime Services Ltd sp. z o.o. Jednostka, zbudowana w 2006 w stoczni Marine Projects Ltd. w Gdańsku dla estońsko-łotewskiego przedsiębiorstwa PKL, przed zakupem przez WUŻ, pracowała dla operatorów z Estonii i Finlandii. Do Gdańska dotarła w czwartek 6 listopada 2014 r., z Tallina, skąd wyruszyła 4 listopada rano.

Vega dołączy do floty szesnastu jednostek WUŻ-u, z których dwanaście to holowniki – od najmniejszych, pełniących także rolę uniwersalnych jednostek roboczych i pomocniczych, po silne holowniki portowo-redowe o mocy napędu głównego do nawet ponad 5000 KM i uciągu na palu rzędu 70 T, a pozostałymi są dźwig pływający, motorówki i motorówki cumownicze i kuter pilotowy (WUŻ ma obecnie cztery holowniki o uciągu na palu powyżej 40 T).

W ciągu roku port gdański notuje ok. 3000 zawinięć statków. Przy większości z nich potrzebna jest bezpośrednia pomoc lub asysta holowników. Zapewniają ją jednostki z floty przedsiębiorstwa z polskim kapitałem – WUŻ Port and Maritime Services Ltd sp. z o.o. w Gdańsku. W Portach Gdyni i Szczecina oraz Świnoujścia pracują głównie lub wyłącznie holowniki należące do polskich przedsiębiorstw holowniczych przejętych przez kapitał zagraniczny.