Gwarancje na polskie promy

22 kwietnia br. w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” S.A. im. J. Piłsudskiego S.A. podpisano umowę, na mocy której stocznia otrzymuje od KUKE limit gwarancyjny w wysokości 60 mln euro, związany z realizacją kontraktu na budowę trzech promów typu Ro-Pax.

Wcześniej Remontowa S.A. pozyskała w KUKE gwarancje należytego wykonania kontraktu o wartości 48 mln euro, których beneficjentem jest zamawiający.

Dzięki gwarancjom o łącznej wartości 110 mln EUR, otrzymanym od KUKE, Gdańska Stocznia „Remontowa” może wkrótce sfinalizować finansowanie konsorcjalne na budowę promów Ro-Pax, których jest producentem.

Jednostki powstają na zamówienie spółki Polskie Promy i od 2025 roku zaczną stopniowo obsługiwać połączenia na Morzu Bałtyckim. To jedno z największych zamówień złożonych w polskiej stoczni w ostatnich 30 latach.

O znaczeniu przyznanych Stoczni limitów gwarancyjnych dla realizacji projektu budowy promów Ro-Pax i o wspieraniu przez KUKE polskich eksporterów w rozmowie z Portalem Morskim mówi Janusz Władyczak, prezes zarządu KUKE.

Czytaj więcej: 100 mln euro gwarancji od KUKE na budowę promów dla polskich armatorów