Gigantyczny skok GSG Towers

21 października 2016 r. w Stoczni Gdańsk, należącej do Gdansk Shipyard Group, odbyła się uroczystość przekazania nowej hali, w której zbudowano nowoczesną linię konserwacyjno – malarską do produkcji wież dla energetyki wiatrowej.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: przedstawiciel głównego akcjonariusza Gdansk Shipyard Group, Tatiana Taruta, wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Paweł Brzezicki, wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski, reprezentanci firm przemysłu okrętowego i gospodarki morskiej. Obiekt poświęcił ks. dr Zbigniew Zieliński biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej (jak sam z dumą podkreślił – absolwent Conradinum).

W nowej hali LKM-2, znajdują się cztery komory, w których produkowane przez spółkę GSG Towers wieże wiatrowe poddawane są zaawansowanym procesom technologicznym. W pierwszej odbywa się śrutowanie – proces kontrolowanego czyszczenia strumieniowego, czyli pierwszy etap konserwacji powierzchni. W drugiej komorze jest ona poddawana metalizacji natryskowej, czyli pokrywana cynkiem, wreszcie w dwóch pozostałych komorach znajdujących się naprzeciwko, konstrukcje wielkogabarytowe są malowane metodą natrysku hydrotechnicznego.

Procesy te wspomagane są przez nowoczesne technologie sterowania i kontroli w celu zapewnienia odpowiednich warunków temperatury, wilgotności oraz bezpieczeństwa pracowników i środowiska naturalnego. W malarni zastosowano innowacyjne rozwiązania transportowe.

Zbudowana od podstaw hala LKM-2 to tylko część inwestycji. Obok znajduje się gruntownie zmodernizowana hala LKM-1 z komorami do metalizacji, połączona z nią systemem transportu szynowego. Trzecia część inwestycji, obok zainstalowanej wcześniej super-zwijarki, umożliwiającej zwijanie blach o grubości do 120 mm i 8 m średnicy, to osiem nowo zakupionych linii montażowych w dużej hali K1, wyposażonych w tzw. słupo-wysięgniki, służące do automatycznego spawania blach.