Generał Zaruski dotarł na Spitsbergen

20 lipca 2025 r. o godzinie 01:10, żaglowiec Generał Zaruski rzucił kotwicę w malowniczym Hornsundzie na Spitsbergenie.

Powrócił tu po dokładnie 50 latach. To kulminacyjny etap niemal 101- dniowej wyprawy, która rozpoczęła się 30 czerwca w Gdańsku. Rejs upamiętnia 50. rocznicę historycznej podróży z 1975 roku, kiedy to pod dowództwem kapitana Andrzeja Rościszewskiego pierwszy polski jacht dotarł do stacji polarnej w Hornsundzie. Załoga żeglując przez cztery morskie akweny pokonuje 5 tysięcy mil morskich, odwiedza 10 portów oraz 5 polskich stacji polarnych.

Pierwszy etap rejsu (30 czerwca – 26 lipca) z portu macierzystego na Spitsbergen – jest realizacją tegorocznej, dziesiątej już edycji Gdańskiej Szkoły pod Żaglami, sztandarowego projektu edukacji morskiej realizowanej na Generale Zaruskim. W wyprawie uczestniczy załoga w wieku od 18 do 26 lat.

Kolejny etap (28 lipca – 10 sierpnia) należy do naukowców zajmujących się tematem środowiska Arktyki i realizowany jest we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim oraz Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie.

Generał Zaruski to flagowa jednostka Miasta Gdańsk. W 1938 roku żaglowiec został zamówiony przez Ligę Morską i Kolonialną, jako jedna z 10 podobnych jednostek żaglowych, które miały stanowić trzon przyszłej morskiej flotylli harcerskiej. Inicjatorem przedsięwzięcia był gen. Mariusz Zaruski.

Budowę rozpoczęto w 1939 roku w szwedzkiej stoczni B. Lunda w Ekenäs koło Kalmaru. Z uwagi na wybuch II wojny światowej żaglowiec przypłynął do kraju na holu 17 stycznia 1946 roku. W 2008 został zakupiony przez Miasto Gdańsk, a następnie z pomocą sponsorów odbył się kilkuletni proces odbudowy jednostki. Wodowanie kadłuba żaglowca odbyło się 5 grudnia 2011 roku w Gdańskiej Stoczni „REMONTOWA” im. J. Piłsudskiego S.A.

Armatorem żaglowca jest Gdański Ośrodek Sportu.