Chrzest i wodowanie holownika Mieszko

O filmie

W poniedziałek, 8 lipca 2019 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding z grupy Remontowa Holding w Gdańsku odbyło się chrzest i wodowanie holownika H-2, który otrzymał imię Mieszko.

Matką chrzestną jest Magdalena Śniadecka – dyrektor Szkoły Podstawowej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich.

Mieszko, to jedna z 6 jednostek pomocniczych dla Marynarki Wojennej RP, powstających w tej stoczni ramach umowy z czerwca 2017 na budowę sześciu holowników dla Polskiej Marynarki Wojennej. Pięć z nich jest w trakcie budowy na różnych etapach zaawansowania prac. Dwie pierwsze jednostki, które otrzymały imiona Bolko i Gniewko są już wyposażane. Budowa szóstej jednostki rozpocznie się 9 lipca br.

Holowniki przeznaczone są m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń i podejmowania z wody torped.

Klasa lodowa holowników pozwoli na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Jednostki posiadać będą możliwość transportu na pokładzie otwartym ładunków drobnicowych o łącznej masie do 4,0 t. i uciągu 35 t.

Kategoria: Statki i Stocznie.

Tagi: Bolko, chrzest, Gniewko, H-2, holownik, holowniki, jednostki, Mieszko, Remontowa Shipbuilding, stocznia i wodowanie.

Dodaj komentarz